statystyki

Były oficer Agencji Wywiadu i dyplomata: Czy to nie absurd, że to ja muszę udowadniać, iż władza złamała prawo? [WYWIAD RIGAMONTI]

autor: Magdalena Rigamonti10.07.2020, 07:59; Aktualizacja: 10.07.2020, 08:44
Romuald Skrzypecki Fot. Maksymilian Rigamonti

Romuald Skrzypecki Fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

Agencja Wywiadu teraz się chwali swoimi osiągnięciami, a przecież zdecydowana część z nich to sukcesy byłych oficerów Departamentu I MSW, którzy tak jak i ja zostali wymazani z historii. Co więcej, ujawniono nasze prawdziwe nazwiska i operacje, w których braliśmy udział. Z Romualdem Skrzypeckim rozmawia Magdalena Rigamonti.

Komu pan ma za złe?

O polityków pani pyta?

Tak.

Za ustawę?

Tak.

Za 2016 r. to mam generalnie pretensje do obozu rządzącego, do PiS. A w ogóle to wszyscy mamy za złe prof. Andrzejowi Rzeplińskiemu, który w 2009 r., będąc prezesem Trybunału Konstytucyjnego, swoim głosem przeważył, że zgodne z konstytucją jest odebranie nam części praw emerytalnych. Gdyby prof. Rzepliński stanął po stronie siedmiu sędziów, którzy twierdzili, że to niekonstytucyjne, dziś PiS miałby związane ręce. Byłby wyrok TK, że nie można odbierać nam emerytur. Teraz PiS mówi, że to PO zaczęła, ba, uznała, że jest to zgodne z konstytucją.

Panu wtedy nie obniżono emerytury.

Magazyn DGP z 10 lipca 2020 r.

Magazyn DGP z 10 lipca 2020 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nie obniżono, bo jako oficer operacyjny byłem w tzw. zbiorze zastrzeżonym. Razem z ponad 400 osobami. Pamiętam, jak jeszcze w 2015 r. jeden z moich kolegów, czynny oficer, twierdził, że jest zapewnienie z najwyższego szczebla, że ten zbiór przez co najmniej 30 lat jest nie do ruszenia. I co? Szefem Agencji Wywiadu został Piotr Krawczyk i okazało się, że wszystko jest do ruszenia. Jego poprzednik, płk Grzegorz Małecki, poleciał ze stanowiska, bo nie chciał się zgodzić na ujawnienie zbioru zastrzeżonego i miał krytyczne uwagi do obcięcia nam emerytur. Przynajmniej taka jest fama. Kiedy go wymieniono w 2016 r., ja i wielu moich kolegów zostaliśmy uznani za bandytów, komuchów służących Moskwie. Choć przez 21 lat od 1990 r. byłem oficerem wywiadu wolnej Polski. Nie, nie siedziałem za biurkiem, byłem oficerem polowym w takich krajach, jak choćby Iran czy Syria. W 2016 r. okazało się, że to nie ma żadnego znaczenia, że prawo działa wstecz i dwa razy można karać za to samo. Wielu moim kolegom obniżono emerytury i w 2009 r., i siedem lat później. Proszę przeczytać tę ustawę z 2016 r. Naprawdę musiał pisać ją ktoś nieznający się kompletnie na prawie. Teraz znowu czekamy na wyrok TK w kwestii konstytucyjności ustawy z 16 grudnia 2016 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu (z pytaniami prawnymi w tej sprawie wystąpił w 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, TK ma się nimi zająć 15 lipca – red.).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (41)

  • Nie ma(2020-07-10 09:06) Zgłoś naruszenie 8321

    panie kolego oficerów lepszych i gorszych, zastrzeżonych czy niezastrzeżonych czy to z wywiadu, czy z kontrwywiadu, czy to z cywilnego czy wojskowego, straży granicznej, SB, UOP, ABW, CBA , WSW czy WSI. Wszyscy oficerowie służyli legalnemu państwu zgodnie z przysięgą i zawartym z państwem kontraktem. Za to co się stało należy winić państwo a zwłaszcza tych jego przedstawicieli, którzy tę haniebną ustawę wymyślili i przeprowadzili. Jeśli któryś z oficerów popełnił przestępstwo należy mu to udowodnić i ukarać a nie wrzucać wszystkich do jednego worka. W ten sposób wyszło to co wyszło, że uczciwym zabrano a np. zabójcom ks. Popiełuszki odsiadkę policzono po 0,7% a nie po 0% jak inwalidom mundurowym. Teraz ci, którzy tego bałaganu narobili powinni to naprawić albo odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Kuba(2020-07-10 09:02) Zgłoś naruszenie 4616

    Hopie ,pracuję od 15 zycia ,także w szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy z promieniowaniem izotopowym wlącznie z sobotami i świętami bez dni zamiennie wolnymi ,z nadgodzinami wykonalem tez limit skoków spadochr w warunkach bojowych a Tusk ta POdła cyniczna kan. w 2008r okradl mnie wstecznie z pomoćą TK Rze3plinskiego z moca wsteczną na 1998r dwukrotnie z wieku emerytalnego i On teraz bierze kase z Unii a ja sie modle aby dozyć emerytury.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • realista 50(2020-07-10 12:57) Zgłoś naruszenie 3311

    Tolek : płycizna , dzisiejsza Policja i inne służby mundurowe są na garnuszku PIS-u ! , . Uważasz że należy im tez odebrać emerytury ? . Służą partii niw narodowi................ Niedługo pozabierają innym grupom społecznym i Tobie także , jak doczekasz emerytury. Bo w Polsce jest taka sprawiedliwość i równość wobec prawa. A ustawę z 2016 roku podpisał " wielmożny Duda ".\, skazując niewinnych ludzi na eutanazję. Ludzie odbieraja sobie życie , ale to nic nie znaczy dla dla niego i prominentów.................

    Odpowiedz
  • TEGES(2020-07-10 13:56) Zgłoś naruszenie 3011

    policjantom z Wydz.Łączności też zabrali emerytury,pomimo zapewnień BŁASZCZAKA że milicjantom nie będą odbierane emerytury.

    Odpowiedz
  • Robol(2020-07-10 13:15) Zgłoś naruszenie 2910

    Państwo z kartonu. Jak za sanacji. Tamto skończyło się katastrofą. Kiepsko to teraz widzę

    Odpowiedz
  • zaliczony do zbrojnej bandy, która przemocą itd (2020-07-10 11:13) Zgłoś naruszenie 2711

    Wola ludu ponad prawem - Kornel Morawiecki i Jakub Szela / 1846 / plus plejada gwiazd PIS / Błaszczak, Zieliński, Duda, Kaczyński no i jeden A.Rzepliński w 2009 roku TK /.

    Odpowiedz
  • voxveritas(2020-07-10 10:55) Zgłoś naruszenie 276

    Ciekaw jestem dlaczego nie ma artykułów piętnujących oszukanie milionów ludzi na systemie emerytalnym, którzy zaczynali pracę 40 lat temu i więcej, którzy dalej muszą pracować, a obiecywano im znacznie lepsze warunki świadczeń emerytalnych. Ich umowa społeczna z państwem, nie jest warta tyle ile uprzywilejowanych kast.? Przywileje emerytalne licznych grup obciążają system coraz bardziej, co skutkuje podnoszeniem opłat i podatków coraz mnie licznej grupie płacących składki - grupy nie płacące do systemu żadnych lub częściowe składki a pobierających wysokie apanaże po krótkim okresie pracy - demoralizujący system świadczeń chorobowych skłaniający wysokopłacanych pracowników resortowych, budżetowych i przedsiębiorców do oszustw i wyłudzania zwolnień lekarskich oraz wielomiesięczne przebywanie na fikcyjnych zwolnieniach. Uprawnieni do szybszych emerytur, przechodzą na emerytury powiększając krąg emerytów w sposób nieproporcjonalny do ilości wchodzących na rynek, zwiekszając obciązenia coraz mniejszej grupy pracujacych czytaj. płacacych składki. Co powoduje, że ci ktorzy nie mają przywilejów musza płacić coraz większe składki, coraz dłuższy okres?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Elsa(2020-07-10 17:04) Zgłoś naruszenie 245

    Polacy nie dajcie się podzielić.Mundurowe emerytury są rozkradane jak wszystkie inne. To nie wy na nie pracujecie, lecz my wszyscy. Wina jest po stronie nieudolnej, skorumpowanej władzy, złodziei -polityków, którzy kradną i otumaniają ludzi, żeby nie czepiali się złodziejstwa. Polska reforma emerytalna nie działa. Ale rząd się nie wycofał z niej. Wolał ukraść kolejne składki z OFE. To skąd ma być kasa na emerytury? Jak sam rząd okrada tę skarbonkę? Tylko głupi czepia się o to takich samych poszkodowanych jak on. Nieważne jaka emerytura, branżowa, czy nie - jesteśmy OKRADANI. I okłąmywani.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • głodna (2020-07-10 18:08) Zgłoś naruszenie 236

    mam nadzieję że po wyborach dudzie i błaszczakowi zostawią po 850 zł, wtedy posłucham jak duda ******* o rodzinie jak będzie żarł andruty , szkoda że morawiecki nie dorzuca nam ryżu . Oby do niedzieli - bo mamy dość

    Odpowiedz
  • Tolek(2020-07-10 12:22) Zgłoś naruszenie 2351

    Nie trzeba bylo isc na sluzbe do komunistow.kropka

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gustaf(2020-07-10 11:36) Zgłoś naruszenie 2036

    to przecież WY ślubowaliście wierność SŁUŻBIE na pierwszym miejscu a nie narodowi , komu ta służba słuzyła ? i komu pan dalej służy ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ww(2020-07-10 12:56) Zgłoś naruszenie 2047

    dodatek z Moskwy? bo przecież im służyliście a teraz płacz bo Polska nie dała

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nie jęcz, przywileje się skończyły(2020-07-10 14:23) Zgłoś naruszenie 2034

    Mój tata pracował w przemyśle ciężkim. Na dwa lata przed emeryturą, po kilkudziesięciu latach pracy został zwolniony, bo wasza ubecko-komunistyczna agentura akurat prywatyzowała (czyli przekręcała) zakład w którym pracował. Dostał śmiesznie niską emeryturę. Tak niską, że w wieku sześćdziesięciu kilku lat musiał iść pracować fizycznie. Gdyby nie to, że ta "demokratyczna opozycja" to ubeckie pionki, bo by was rozliczono już w roku 90-tym.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Anna(2020-07-10 15:06) Zgłoś naruszenie 145

    Żołnierze Wojska Polskiego drugi raz składali przysięgę w 1992 r. Art. 4. Przysięgę wojskową według nowej roty złożą również żołnierze zawodowi oraz żołnierze rezerwy powoływani do służby wojskowej. USTAWA z dnia 3 października 1992 r. o przysiędze wojskowej

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2020-07-10 22:29) Zgłoś naruszenie 1213

    no cóż, jak się przysięgało na wierność Związkowi Radzieckiemu, to po wyższe emerytury proszę sie udać do putina

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Pobozny(2020-07-10 16:29) Zgłoś naruszenie 924

    Pytam komu składaliście przysięgę panstwu polskiemu czy jakiejś szajce politycznej.. Chore i czuć padlina

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pisiak(2020-07-10 18:40) Zgłoś naruszenie 86

    Taki miałem wpływ na rotę przysięgi ( kanonier 18 brot bolesławiec-1968 ) jak prezydent Duda na swój długopis w dniu prezesa . A szczątki rakiet pełne pyłków alfa beta gama ( może napisać po grecku ?) prochy uranowe wymieszane ameryko-ruskie miały spadać razem z deszczem na grzeszne polskie ciała.?Nie byłoby żadnego cudu ,,Solidarności ,, ,BYŁA klęska CZARNOBYLA w 1986 r i Rus to zrozumiał jaki jest cienki. I MUSI ODPUŚCIĆ,W stanie wojennym 1981 r warty garnizonów ruskich poruszały się bagnetami na kbk KAŁACH!.Pojęcie trudne dla NAWIEDZONYCH !

    Odpowiedz
  • Żołnierz(2020-07-10 16:05) Zgłoś naruszenie 514

    Nie płaczcie tylko skorzystajcie ze swoich "delikatnych" doświadczeń.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • trep(2020-07-12 19:12) Zgłoś naruszenie 12

    Od razu wywiad; wesole Grzeski z wojska co to i popic lubily i dziewuchy podgladac - i tak im zostalo

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz