statystyki

Świat z piętnem Trumpa. 2020: Rok konkluzji

autor: Jakub Kapiszewski31.12.2019, 07:39; Aktualizacja: 31.12.2019, 07:53
Nasz wybór w żadnej mierze nie wyczerpuje wydarzeń domagających się kontynuacji. Nadal pozostaje problem ze zbrojeniami atomowymi Korei Północnej i fatalny stan kontroli nad arsenałem nuklearnym w ogóle. W 2019 r. zaskoczyły nas zjawiska pogodowe, jak chociażby niespotykanej siły huragan Dorian czy fala rekordowych temperatur. W 2020 r. świat tym uważniej będzie się przyglądał oznakom globalnego ocieplenia.

Nasz wybór w żadnej mierze nie wyczerpuje wydarzeń domagających się kontynuacji. Nadal pozostaje problem ze zbrojeniami atomowymi Korei Północnej i fatalny stan kontroli nad arsenałem nuklearnym w ogóle. W 2019 r. zaskoczyły nas zjawiska pogodowe, jak chociażby niespotykanej siły huragan Dorian czy fala rekordowych temperatur. W 2020 r. świat tym uważniej będzie się przyglądał oznakom globalnego ocieplenia.źródło: ShutterStock

Rok 2019 obfitował w wydarzenia, których rezultaty poznamy dopiero w 2020 r. Impeachment w USA, brexit, wojna handlowa, globalne protesty, sytuacja w Zatoce Perskiej, sprawdzenie w praktyce nowego rozdania w UE – na to musimy być przygotowani.

Nasz wybór w żadnej mierze nie wyczerpuje wydarzeń domagających się kontynuacji. Nadal pozostaje problem ze zbrojeniami atomowymi Korei Północnej i fatalny stan kontroli nad arsenałem nuklearnym w ogóle. W 2019 r. zaskoczyły nas zjawiska pogodowe, jak chociażby niespotykanej siły huragan Dorian czy fala rekordowych temperatur. W 2020 r. świat tym uważniej będzie się przyglądał oznakom globalnego ocieplenia. I chociaż po Ziemi porusza się ponad sześć razy więcej SUV-ów niż 10 lat temu, to zwrot w stronę aut elektrycznych powoli staje się faktem – czego wyrazem chociażby Europejski Sojusz Bateryjny, którego członkiem jest także Polska. 

Miniony rok najpierw zasiał wątpliwość, czy do brexitu kiedykolwiek dojdzie – a potem otworzył drogę do szybkiego rozwodu. Stało się tak m.in. dzięki zmianie na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. Boris Johnson ma bowiem co ś, czego nie miała jego poprzedniczka Theresa May – silną większość w parlamencie, która zapewnia pole manewru w nawigacji po zdradliwych, brexitowych wodach. Premier zdobył ją podczas przyspieszonych, grudniowych wyborów, w których postawił wszystko na jedną kartę i obiecał Brytyjczykom, że dokończy brexit. Ci uwierzyli i w prezencie dali szefowi rządu większość, jakiej konserwatyści nie mieli w Izbie Gmin od końca lat 80. W efekcie brexit przestał być nużącym nagłówkiem z gazet, a stał się faktem – Wielka Brytania formalnie przestanie być członkiem Unii Europejskiej wraz z końcem stycznia przyszłego roku, chociaż realnie niewiele się zmieni jeszcze przez rok. To oznacza, że ryzyko twardego brexitu znów może zajrzeć Europie w oczy pod koniec 2020 r., jeśli strony wcześniej nie dogadają się co do warunków wzajemnej wymiany handlowej. 

Miniony rok to również sukcesy w walce z Państwem Islamskim. W marcu siłom syryjskich Kurdów wspieranym przez USA udało się odbić z rąk dżihadystów ostatnią miejscowość, likwidując w ten sposób samozwańczy kalifat, który jeszcze na przełomie 2014 i 2015 r. miał wielkość Portugalii i był zamieszkany przez prawie 8 mln ludzi. Pod koniec października amerykańskie siły specjalne zabiły stojącego na czele ISIS Abu Bakra al-Baghdadiego. Lider Państwa Islamskiego zginął w tunelu pod domem, w którym przebywał, od detonacji ładunku wybuchowego ukrytego w noszonej przez niego kamizelce – co prezydent Trump skwitował stwierdzeniem, że „zdechł jak pies”. Ciosy te nie oznaczają jednak końca organizacji, tak jak śmierć Osamy bin Ladena nie oznaczała końca Al-Kaidy. Wielu bojowników z pewnością przeszło do podziemia; zdecentralizowany charakter organizacji oznacza, że może ona funkcjonować bez centralnego dowództwa. Liderzy z pewnością zadbali też o to, aby ISIS miało środki na działanie po upadku kalifatu. Jednocześnie Trump zarządził amerykański odwrót z Syrii, ustępując w ten sposób kolejny raz w tym kraju pola Rosjanom. 


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2019-12-31 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    odkąd piana na ustach, drgawki i szczękanie zębami stało się zwykłymi środkami walki politycznej w wykonaniu liberalnej "demokracji, żadna bzdura , hejt i fejk na Trumpa nie może już dziwić

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie