statystyki

Jurczyszyn: Francja nie jest gotowa na zmiany [WYWIAD]

autor: Magdalena Cedro13.12.2018, 04:12; Aktualizacja: 13.12.2018, 08:16
Łukasz Jurczyszyn, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Łukasz Jurczyszyn, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowychźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Państwo Emmanuela Macrona przegrywa. Jego prezydentura to stracona szansa na transformację społeczną - mówi Łukasz Jurczyszyn.

Do protestów „żółtych kamizelek” doszedł przedwczoraj zamach w Strasburgu. Jak głęboki jest kryzys francuskiego państwa?

Zamach pokazał, że we francuskim systemie bezpieczeństwa wciąż istnieją luki. Służby wywiadowcze i policja były przez ostatnie cztery tygodnie skoncentrowane na zarządzaniu kryzysem „żółtych kamizelek”. Walka z terroryzmem jest priorytetowa, zwłaszcza dla prezydenta. To właśnie dzięki zmianom w obszarze bezpieczeństwa chciał się on pokazać jako skuteczny przywódca rozwiązujący problem, który najbardziej przejmuje Francuzów. Widać było dużą determinację. Macron zreformował politykę antyterrorystyczną, czym zdobył uznanie Francuzów. Stworzył w Pałacu Elizejskim Narodowe Centrum Przeciwdziałania Terroryzmowi. Żaden prezydent do tej pory tego nie zrobił. W ramach francuskich służb powstał specjalny sztab, który polepszył współpracę wywiadu terytorialnego i policji sądowej ze służbami ds. cyberbezpieczeństwa. Utrzymał operację Sentinelle, w ramach której uzbrojone patrole żołnierzy patrolują miasta. Takich wartowników jest do 10 tys., w zależności od stopnia zagrożenia terrorystycznego. Macron ma świadomość potrzeby skutecznego działania nie tylko wewnątrz kraju, ale też na zewnątrz. Dlatego wzmocnił obecność wojska na Bliskim Wschodzie i w Afryce, podnosząc o 650 mln euro przeznaczony na to roczny budżet. Łącznie w operacjach zagranicznych bierze udział 6 tys. francuskich żołnierzy.

Pomimo tych wszystkich działań doszło do zamachu.

To pokazuje, że system sobie nie radzi. Francja została uzbrojona w narzędzia do walki z terroryzmem. Ma chyba najbardziej doświadczonych policjantów i służby wywiadowcze w Europie, ale problem ich przerasta. W kartotekach znajduje się ponad 20 tys. osób, które zagrażają bezpieczeństwu i zostały uznane za radykałów. Nie ma służb na świecie, które mogłyby taką liczbę kontrolować 24 h na dobę. Ale Macron zrobił dużo, by zapobiec atakom. Od początku jego rządów udaremniono 20 zamachów, w tym 12 dużych. Terroryści planowali m.in. atak bombowy przy katedrze Notre-Dame w Paryżu. Obserwując reakcje po ostatnim ataku, można dojść do wniosku, że społeczeństwo zaczyna się uczyć żyć z zagrożeniem.

Do tego dochodzi rosnące niezadowolenie z powodu kosztów życia. Francja poradzi sobie z tym wyzwaniem?

Macron przeprowadził polityczną rewolucję. Francuzi wybrali go, odrzucając klasę polityczną. On był mimo wszystko spoza niej. Jego ruch Naprzód stworzył alternatywę dla tradycyjnych partii politycznych. Odmłodził Zgromadzenie Narodowe do średnio 34 lat, wprowadził tam wiele kobiet. 75 proc. deputowanych z jego ruchu nigdy nie działało w polityce. To przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń, lokalni urzędnicy. On jest przedstawicielem wyższej klasy średniej, mimo to został zakwalifikowany jako reprezentant najbogatszych. Od nich dostał wsparcie w kampanii i potem w reformach wykazał się dużą wrażliwością na problemy najmajętniejszych, czym w jakimś sensie się odwdzięczył. Wsparcie dla najbardziej przedsiębiorczych było też częścią jego programu. Natomiast reformy przeprowadził w bardzo niefortunny sposób. Jedną z pierwszych było zniesienie podatku od dużych majątków. To danina funkcjonująca tylko we Francji, na dodatek długo, bo od początku lat 80. Francuzi nie mogą mu tego zapomnieć. Teraz widzimy drugi etap tego procesu historycznego – przegrana zaproponowanego przez niego sposobu zarządzania państwem przez młodych urzędników, często – tak jak on – z doświadczeniem biznesowym. To są osoby, które nie znają prowincji i żyją poza rzeczywistością przeciętnych Francuzów. Protest „żółtych kamizelek” pokazał, że Francuzi odrzucają projekt transformacji wiecznego państwa socjalnego, której ci młodzi urzędnicy chcieli dokonać.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie