statystyki

May planuje zbudować poparcie dla umowy brexitowej

autor: Jakub Kapiszewski, Magdalena Cedro27.11.2018, 07:35
Brexit, zdjęcie ilustracyjne

Brexit, zdjęcie ilustracyjneźródło: ShutterStock

Szefowa rządu planuje przez najbliższe dwa tygodnie zbudować koalicję poparcia dla wynegocjowanej umowy brexitowej, aby dokument został w grudniu przyjęty przez Izbę Gmin

Ofensywa Theresy May będzie przebiegać dwutorowo. Z jednej strony premier chce odwołać się bezpośrednio do Brytyjczyków, z drugiej – przekonać do swojej wizji posłów w Izbie Gmin. Zapowiedzią pierwszej ścieżki był list do rodaków, który szefowa rządu opublikowała w niedzielę. Zapewnia w nim, że wynegocjowane przez nią porozumienie spełnia obietnicę referendum z 2016 r., jednocześnie chroniąc miejsca pracy i gospodarkę.

Podstawowe założenie strategii komunikacyjnej premier May jest takie, że Brytyjczycy są już zmęczeni słuchaniem o negocjacjach nad brexitem i chcą, aby proces wreszcie ruszył do przodu. W tym tonie mają być utrzymane jej wystąpienia podczas specjalnego tournée po Zjednoczonym Królestwie w tym tygodniu, podczas którego May odwiedzi Walię, Szkocję i Irlandię Północną.

Kolejną częścią politycznej ofensywy jest próba zdobycia poparcia w Izbie Gmin. Downing Street chce zmniejszyć liczbę torysów nieprzekonanych do porozumienia, których liczbę szacuje się na ok. 80. Ale także premier chce wybadać, na ilu posłów opozycyjnej Partii Pracy może liczyć. W tym celu szef gabinetu pani premier Gavin Barwell oraz minister odpowiedzialny za kancelarię rządu David Lidington przygotowali wczoraj późnym wieczorem specjalny briefing dla laburzystów.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie