statystyki

Mrozek: Gra na wielu fortepianach

autor: Krzysztof Mrozek06.09.2018, 07:48; Aktualizacja: 06.09.2018, 08:06
Białoruś

Na pierwszy plan relacji polsko-białoruskich wysunęły się sprawy gospodarcze.źródło: ShutterStock

Wraz z dojściem do władzy po wyborach 2015 r. nowego rządu zmieniła się polityka wobec Białorusi. W komentarzach od razu pojawiło się słowo „reset”. W istocie jednak to, co zdarzyło się w relacjach Warszawy z Mińskiem, należy nazwać raczej pragmatyzacją lub realpolityzacją.

Na pierwszy plan relacji polsko-białoruskich wysunęły się sprawy gospodarcze. Zdominowały one kontakty między rządami i przysłoniły najważniejszą w poprzednich latach kwestię wartości: rządów prawa, praw człowieka i demokracji. Uznawanie przez PiS kwestii demokratycznych za drugorzędne dla funkcjonowania państwa polskiego przełożyło się na wzrost gotowości do współpracy z białoruskim reżimem. Dotyczy to także kwestii tak delikatnych, jak polityka historyczna.

Poprawa stosunków nie polega jednak na rozwiązywaniu, tylko raczej na wyciszaniu konfliktów. Przesunięcie akcentów z kwestii aksjologicznych w kierunku pragmatycznej współpracy zostało ciepło przyjęte w Mińsku. W zamian władze białoruskie prezentują większą otwartość na współpracę w sprawach symbolicznych – polityki historycznej czy mniejszości polskiej. Choć zwiększa się polskie wsparcie finansowe dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, nie widać woli państwa polskiego do zmieniania Białorusi. Wizerunek Polski jako partnera białoruskiej opozycji ucierpiał też mocno wskutek zamieszania wokół telewizji Biełsat w 2017 r .


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie