Artykuły na temat: "ZDROWIE PACJENCI"

Mniej biurokracji przy wyrobach medycznych

15 maja 2019 r.

Cztery strony zamiast siedmiu – po krytyce ze strony środowiska resort „odchudza” formularz zlecenia na wyroby medyczne. Wciąż jednak słychać głosy, że to zbędna biurokracja. Zwłaszcza że jeszcze niedawno liczył on tylko dwie strony.

Dodatkowe 4 mld zł w budżecie NFZ. Rząd dosypuje pieniędzy na leczenie

13 maja 2019 r.

W budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia mają się pojawić dodatkowe 4 mld zł. Resort zdrowia chce dzięki temu poprawić dostęp do świadczeń medycznych, skrócić kolejki, zainwestować w kadry oraz poszerzyć dostępność do programów onkologicznych i kardiologicznych czy trombektomii. Ministerstwo się chwali, że dzięki tej podwyżce zostanie przekroczona kwota 100 mld zł na system lecznictwa (chodzi o całkowity budżet na ten cel).

Liczba wystawionych e-recept przekroczyła milion

8 maja 2019 r.

W środę, 8 maja, liczba wystawionych e-recept przekroczyła milion. Milionowa recepta elektroniczna została wystawiona wczoraj w Gdańsku – informuje w komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

NFZ łatwiej sprawdzi pielęgniarkę po kodach

7 maja 2019 r.

Wprowadzenie kodów, które umożliwią elektroniczną weryfikację świadczeń realizowanych przez lekarzy, pielęgniarki i fizjoterapeutów w ramach opieki długoterminowej, przewiduje projekt nowego zarządzenia NFZ. Dzięki temu płatnik będzie mógł sprawdzić, czy pacjentowi zapewniono odpowiednią liczbę porad lub wizyt.

Szpitale dostaną sprzęt monitorujący pracę SOR-ów

30 kwietnia 2019 r.

Do końca przyszłego roku wszystkie szpitalne odziały ratunkowe (SOR) zostaną wyposażone w urządzenia służące do monitorowania pracy personelu i obsługi pacjentów – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorkowym wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska".

Zniesienie limitów na tomografię komputerową. Rośnie liczba badań

25 kwietnia 2019 r.

Zniesienie limitów na tomografię komputerową (TK), rezonans magnetyczny (RM) i operacje zaćmy już przynosi efekty – twierdzi NFZ. Ograniczenia w finansowaniu tych świadczeń zlikwidowano w kwietniu i już w pierwszym tygodniu odnotowano znaczący wzrost ich liczby.

Hospicja zależne od hojności dobroczyńców

25 kwietnia 2019 r.

Większość placówek dla najmłodszych pacjentów nie utrzymałaby się bez hojności darczyńców. Środki, które otrzymują z NFZ, nie pozwalają na prowadzenie działalności zgodnie z ministerialnymi wymogami.

Będzie łatwiej o receptę w placówce komercyjnej

24 kwietnia 2019 r.

Do lekarza, który nie ma zawartej umowy z NFZ, nie trzeba będzie już przychodzić z dokumentem potwierdzającym, że jest się ubezpieczonym, aby otrzymać receptę na refundowany lek albo zlecenie na wyroby medyczne. Tacy świadczeniodawcy zyskają możliwość potwierdzania uprawnień pacjenta elektronicznie.