Artykuły na temat: "ZDROWIE PACJENCI"

Porada pielęgniarska bez stawki 8 zł

5 czerwca 2019 r.

Wycena nowego świadczenia udzielanego przez pielęgniarki zostanie ustalona w konkursie, resort nie będzie określał stawki. Do konsultacji skierowano nową wersję rozporządzenia w tej sprawie, bez kwoty 8 zł, która pojawiła się w poprzednim projekcie, wywołując oburzenie środowiska.

Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich jeszcze w tym roku

4 czerwca 2019 r.

„Paszport opieki pacjenta z chorobą rzadką” pozwoli uporządkować informacje o chorobie, ułatwi komunikację między pacjentem a opiekującym się nim zespołem (lekarzami, nauczycielami, psychologami, fizjoterapeutami) oraz zapewni optymalne koordynowanie opieki. Jego wprowadzenie zakłada Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich, który przyjęty ma być w trzecim kwartale tego roku.

Reformy w psychiatrii ruszają, ale wciąż brakuje pieniędzy

4 czerwca 2019 r.

Podstawową i wciąż nierozwiązaną bolączką psychiatrii jest niedofinansowanie – to smutny wniosek, na szczęście niejedyny, płynący z II Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbył się wczoraj w Warszawie. Choć resort zdrowia przekonuje, że zwiększa środki na tę dziedzinę, praktycy tego nie odczuwają.

Kolejny wzrost funduszy na leki

29 maja 2019 r.

Ponad 1,2 mld zł wyniesie ostatecznie wzrost całkowitego budżetu na refundację względem roku poprzedniego. Jego podwyższenie ma związek ze zwiększeniem planu finansowego NFZ. Resort zdrowia skierował właśnie do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia z 29 listopada 2018 r. w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2019 r. stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację (Dz.U. poz. 2252). Resort zdrowia publikuje w nim rokrocznie informację o tym, ile więcej NFZ wyda na leki.

EKUZ będzie ważna trzy lata

27 maja 2019 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny wydłużył okres ważności dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne podczas wyjazdów zagranicznych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dla dorosłych będzie wydawana na trzy lata.

Samorządy nie są w stanie dopłacać do ochrony zdrowia. Powiatowe szpitale toną

22 maja 2019 r.

Zapewniają bezpośrednią opiekę zdrowotną dla 70 proc. mieszkańców kraju. Według danych Ministerstwa Zdrowia wykonywanych w nich jest 35 proc. wszystkich hospitalizacji. W lokalnych lecznicach pracuje jednak poniżej 20 proc. lekarzy specjalistów, a kształconych podyplomowo w ramach rezydentury jest jedynie 2 proc. medyków w trakcie specjalizacji