Artykuły na temat: "ZDROWIE PACJENCI"

Cyfrowa rewolucja w służbie lekarzy i pacjentów

19 czerwca 2019 r.

Elektroniczna recepta, e-zwolnienia, w końcu dokumentacja medyczna w formie cyfrowej – część z tych rozwiązań już działa. Z kolejnych za chwilę specjaliści, przychodnie, szpitale, ale również chorzy będą mogli korzystać. Jakie korzyści dzięki informatyzacji już dziś widać w systemie lecznictwa, a jakie wyzwania jeszcze przed nami? O tym m.in. rozmawiali uczestnicy debaty w redakcji DGP.

„Karta przejścia” pomoże przewlekle chorym

19 czerwca 2019 r.

Współpraca pediatry z lekarzem zajmującym się dorosłymi to jeden z kluczowych warunków, który musi być spełniony, by pacjent chorujący przewlekle mógł bez problemów przejść z systemu opieki zdrowotnej dla dzieci do tego dla dorosłych. Zestaw dobrych praktyk ułatwiających ten proces zaprezentował wczoraj rzecznik praw pacjenta (RPP) Bartłomiej Chmielowiec.

Kosztowny ból głowy. Na migrenie Polaków cierpi też gospodarka

18 czerwca 2019 r.

Migrena kosztuje nie tylko pacjentów, ale także gospodarkę. Koszty pośrednie choroby są znacząco wyższe niż samego leczenia i wynoszą nawet 8,5 mld zł – wynika z raportu „Społeczne znaczenie migreny” opracowanego przez PZH Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, który zostanie ogłoszony dzisiaj.

Resort zdrowia: Ważny jest wymiar czasu pracy, nie forma zatrudnienia

17 czerwca 2019 r.

Lekarz odpracowujący tzw. bon lojalnościowy może pracować w kilku różnych placówkach, w różnych wymiarach czasu pracy w różnym okresie – ważne, aby łączny wymiar stanowił równoważnik pełnego etatu – przypomina resort zdrowia. To odpowiedź na problemy, które zgłaszały osoby, które już skorzystały z tego rozwiązania.

E-recepta do zrealizowania nawet z błędami

13 czerwca 2019 r.

Farmaceuta poprawi nieścisłość również na elektronicznej recepcie; dotychczas miał takie uprawnienia tylko w przypadku wersji papierowej. Umożliwi to konsultowana właśnie nowelizacja rozporządzenia w spawie recept.

Ostatnia szansa na głos w sprawie wyceny świadczeń fizjoterapeutów

10 czerwca 2019 r.

O udział w konsultacjach projektu dotyczącego wycen i zapoznanie płatnika z realnymi kosztami świadczeń z zakresu rehabilitacji apeluje do swoich członków samorząd fizjoterapeutów. W jego ocenie rozwiązania zaproponowane przez prezesa NFZ są niewystarczające, by poprawić sytuację tej grupy zawodowej.