Artykuły na temat: "ZDROWIE PACJENCI"

Podlasie i Pomorze w sieci onkologicznej

10 lipca 2019 r.

Nowy model koordynowanej opieki nad chorymi na raka będzie testowany w dwóch kolejnych województwach. Do pilotażu dołączą Białostockie Centrum Onkologii i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

NFZ bez dotacji na leczenie nieubezpieczonych

8 lipca 2019 r.

W planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 r. nie ma pieniędzy na leczenie osób, które mimo braku ubezpieczenia mają prawo do świadczeń – to m.in. dzieci, kobiety w ciąży i osoby wychodzące z uzależnień. Resort zdrowia i NFZ uspokajają, że środki na ten cel znajdą się później, ale na razie w tej pozycji widnieje zero.

OZZL wzywa lekarzy do ograniczenia czasu pracy do 48 godz. tygodniowo

1 lipca 2019 r.

Zarząd Krajowy OZZL wezwał lekarzy do pracy tylko na jednym etacie i wypowiedzenia tzw. klauzuli opt-out, na mocy której wyrazili oni zgodę na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. OZZL w ten sposób domaga się kompleksowej reformy publicznej ochrony zdrowia i zwiększenia jej finasowania.

Karwowski: Wprowadzenie samodzielnej pracy fizjoterapeuty jest krokiem naprzód. Sam zawód wymaga dofinansowania [STUDIO DGP]

29 czerwca 2019 r.

Rehabilitacja jest tak nienamacalna jak ratowanie zdrowie. Powoduje przyspieszenie leczenia, wyleczenie lub sprawia, że pacjent jest samowystarczalny. Rehabilitacja powinna być doceniana w systemie zdrowia, a jest niedofinansowana, zapomniana i na końcu traktowana jak coś, co może poczekać – twierdzi Jerzy Karwowski, Prezes Zarządu Centrum Kompleksowej Rehabilitacji, Wiceprezydent Pracodawców RP.

Higienistki bez nadzoru dentysty? Lekarze mówią „nie”

26 czerwca 2019 r.

Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki musi być realizowane pod nadzorem lekarskim – przekonują dentyści, odnosząc się do projektowanej nowej podstawy programowej w zawodzie higienistki stomatologicznej. Środowisko nie jest jednak zgodne, czy nauka tej profesji powinna odbywać się w szkole licealnej, czy na studiach.

Kary za nieszczepienie dziecka 2019. Podstawy prawne

23 czerwca 2019 r.

Według danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny tylko w 2018 r. odnotowano ponad 40 tys. przypadków uchylania się przez rodziców i opiekunów prawnych od obowiązku szczepień ochronnych dla dzieci. Dla porównania w 2010 r. było ich około 3,4 tys. Czy grożą za to kary?