Artykuły na temat: "wynagrodzenia"

Są najnowsze dane o zarobkach Polaków. Wynagrodzenia mocno w górę

21 maja 2019 r.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w kwietniu 2019 r. wzrosło o 7,1% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 2,9% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny

Zaniżysz wynagrodzenie, zapłacisz podwójnie ZUS

21 maja 2019 r.

Jolanta K. była zatrudniona przez firmę I. na podstawie kolejno zawieranych umów zleceń na wykonywanie usług sprzątania i mycia pomieszczeń, obsługiwanych przez tę spółkę. Oprócz tej umowy pani K. była jeszcze równolegle zatrudniona przez spółkę I.2 – faktycznie spółkę-córkę firmy I. – dla której wykonywała bardzo podobne usługi (w umowie były one określone jako „mycie powierzchni przeszklonych”, usługi reklamacyjne itp.). Obie firmy miały tę samą siedzibę i jak później ustalono – nawet te same osoby zasiadały w ich zarządach.

Będą podwyżki w zdrowiu. Ale wciąż nie wiadomo jakie

21 maja 2019 r.

O 200 lub 300 zł ma zostać podniesiona kwota bazowa służąca do wyliczania stawek wynikających z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych. Do końca tego roku jest ona zamrożona na poziomie 3900 zł, a od przyszłego ma być równa średniej krajowej. Pracownicy nie są jednak usatysfakcjonowani – OPZZ zapowiada wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w związku z nierównym traktowaniem poszczególnych grup zawodowych.

Woś: Płaca minimalna ratuje życie [OPINIA]

10 maja 2019 r.

Przez lata dominowało przekonanie, że podnoszenie płacy minimalnej to zły pomysł. W wielu podręcznikach do nauki ekonomii można było wyczytać, że dźwignięcie jej ponad stawkę wyznaczoną przez rynek doprowadzi do nieuchronnego wzrostu bezrobocia. Towarzyszył temu zawsze prosty rysunek przecinających się krzywych podaży i popytu. Bezrobocie miało dotykać zwłaszcza najsłabiej wykwalifikowanych pracowników – co rzecz jasna było rodzajem moralnego szantażu. Minimalne wynagrodzenie jawiło się – wedle tego dogmatu neoliberalnej ekonomii – jako niedźwiedzia przysługa wyświadczona maluczkim przez przemądrzałych polityków.

Strajkujący nauczyciele w maju z mniejszymi wynagrodzeniami?

6 maja 2019 r.

Nauczyciele, którzy uczestniczyli w strajku zorganizowanym przez ZNP i FZZ, otrzymają niższe wynagrodzenie. Pensje pomniejszane są odpowiednio do dni strajku. W wielu miastach prezydenci i burmistrzowie pozostawiają dyrektorom szkół decyzje dotyczące "rekompensat" za strajk.