Artykuły na temat: "wynagrodzenia"

Woś: Rozwój oparty na wzroście wynagrodzeń ma sens

12 lipca 2019 r.

Z uporem powracam na łamach tej kolumny do tematu udziału płac w gospodarce. Zazwyczaj przy tej okazji posługuję się metaforą tortu. Całe ciasto to gospodarka. A udział płac (po angielsku „labor share”) to ten jego kawałek, który przypada na wynagrodzenia podstawowego czynnika produkcji, jakim jest praca.

Zarabiamy więcej, więc rezygnujemy z pracy na dwóch etatach [DANE]

8 lipca 2019 r.

O ponad 9 proc. zmniejszyła się w ciągu roku liczba pracowników, którzy mają wielu pracodawców. W I kw. 847 tys. osób miało w naszym kraju zajęcie w więcej niż jednym miejscu pracy. To o 86 tys. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i najmniej od 2010 r., czyli od czasu, gdy są porównywalne dane – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS.

Aktywa w PPK mogą z czasem sięgnąć 1/3 środków zgromadzonych w TFI

2 lipca 2019 r.

Aktywa zgromadzone w funduszach zdefiniowanej daty w ramach pracowniczych planów kapitałowych (PPK) mogą z czasem stanowić nawet 1/3 wszystkich środków zgromadzonych w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (TFI), przewiduje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys w rozmowie z ISBnews.TV. Liczy on, że poziom uczestnictwa w PPK na początku może sięgnąć 60%, co oznaczałoby ok. 7 mln pracowników.

Stawki niższe niż minimalne wynagrodzenie i podwyżki zaledwie o 2 proc. Płace w zdrowiu nie satysfakcjonują nikogo

25 czerwca 2019 r.

Stawki niższe niż minimalne wynagrodzenie i podwyżki zaledwie o 2 proc. – to główne zastrzeżenia do nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej. Negatywnie zaopiniowały projekt wszystkie samorządy i związki zawodowe uczestniczące w konsultacjach.

GUS: Płace i zatrudnienie w firmach wzrosły

19 czerwca 2019 r.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w maju 2019 r. wzrosło o 7,7% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 2,7% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Jak sporządzić benchmark potwierdzający rynkowość wynagrodzenia zarządu

14 czerwca 2019 r.

Zgodnie z restrykcyjnym i profiskalnym podejściem organów podatkowych także relacje wewnętrzne należy kwalifikować jako transakcje kontrolowane w rozumieniu przepisów o cenach transferowych. W przypadku związków tego rodzaju osobnym problemem jest jednak przygotowanie analizy porównawczej, która miałaby stanowić element obligatoryjny dokumentacji lokalnej.

Pracodawcy chcą odmrożenia dopłat do pensji

13 czerwca 2019 r.

Decyzja rządu o podwyżce najniższego wynagrodzenia przy niezmienionym od 2014 r. poziomie dofinansowań do płac pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi powoduje, że stają się one coraz mniejszą zachętą do ich zatrudniania.

Młodzi rehabilitanci nie garną się do szpitali

13 czerwca 2019 r.

2774 zł netto – to średnia płaca fizjoterapeuty. Jeśli pracuje w placówce leczniczej, zarabia jeszcze mniej – 2159 zł. Między innymi dlatego młodzi rzadziej wybierają służbę zdrowia jako podstawowe miejsce pracy. A to oznacza, że kierują swój potencjał nie tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.