Artykuły na temat: "wynagrodzenia"

Wyższe płace dla młodocianych pracowników. Rząd przyjął rozporządzenie

13 sierpnia 2019 r.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Od 1 września 2019 r. o 1 pkt proc. zostaną zwiększone wynagrodzenia młodocianych pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu, a pracodawcy będą mogli ubiegać się o refundację kosztów tej podwyżki.

Dodatek stażowy będzie wreszcie faktyczną gratyfikacją

8 sierpnia 2019 r.

Obecny rok będzie ostatnim, w którym do pensji minimalnej jest wliczany dodatek za staż pracy. Przewiduje to uchwalona 19 lipca nowela ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (czeka na podpis prezydenta). To kolejny składnik, który przestaje mieć znaczenie dla wysokości tej płacy (w 2017 r. został z niej wyłączony dodatek za pracę w nocy). Na zmianie zyskają przede wszystkim osoby zatrudnione w administracji publicznej, które mimo wieloletniego doświadczenia za pracę otrzymywały płacę niższą niż nowo przyjmowane osoby (taka sytuacja występuje np. w urzędach pracy). Przez to dodatek stażowy przestał spełniać funkcję gratyfikacji. Teraz ma to się zmienić. Pracodawcy obawiają się jednak wzrostu kosztów zatrudnienia i dysproporcji w wysokości wynagrodzenia na różnych stanowiskach. Zastanawiają się też, kogo dokładnie obejmą zmiany oraz co teraz będzie się do niego wliczało. Na te pytania odpowiadają nasi eksperci.

Asystenci prokuratorów z podwyżkami. Wiemy, jakimi

5 sierpnia 2019 r.

Co najmniej 3200 zł brutto wyniesie wynagrodzenie zasadnicze asystentów prokuratorów zatrudnionych w prokuraturach rejonowych – wynika z najnowszego rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości.

Samorząd lekarski za szybszym wzrostem płac

30 lipca 2019 r.

Podwyższenie współczynników pracy i kwota bazowa na poziomie średniej krajowej już w tym roku – to postulat Naczelnej Rady Lekarskiej wobec procedowanej nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Dziś zajmie się nią senacka komisja.

Wynagrodzenie minimalne w 2020 r. Wysokość podwyżki płac przesądzona

30 lipca 2019 r.

Wszystko wskazuje, że przyszłoroczna płaca minimalna dla pracowników wyniesie 2450 zł, a stawka godzinowa dla zleceniobiorców i samozatrudnionych – 16 zł. Takie kwoty rząd zaproponował w czerwcu tego roku i przedstawił w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, który trafił do konsultacji społecznych. Teoretycznie pozostał jeszcze ponad miesiąc na negocjacje w tej sprawie ze związkami zawodowymi i pracodawcami, ale kompromis wszystkich stron jest mało prawdopodobny.

NBP dementuje: Prezes Glapiński nie otrzymał w 2018 roku dodatkowych premii i nagród

24 lipca 2019 r.

Informacja o dodatkowych premiach i nagrodach otrzymanych przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Informacja o dodatkowych premiach i nagrodach otrzymanych przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego w 2018 roku jest nieprawdziwa - zapewnia NBP w sprostowaniu opublikowanym w środę na swojej stronie internetowej.