Artykuły na temat: "urząd skarbowy"

Fiskus może zarabiać na zamianie nieruchomości

1 października 2018 r.

Miasta na prawach powiatu muszą zapłacić VAT, gdy oddają nieruchomości należące do zasobów Skarbu Państwa w zamian za własne mienie komunalne. Nie zawsze będzie to transakcja neutralna podatkowo.

Fiskus rzadko przyznaje rację podatnikom

25 września 2018 r.

Przez ponad 2,5 roku fiskus tylko 38 razy przy wydawaniu decyzji rozstrzygnął wątpliwości na korzyść podatnika. Oprócz tego trzykrotnie zrobił to w interpretacjach indywidualnych. Dane za okres od początku 2016 r. do końca lipca 2018 r. podał wiceminister finansów Paweł Cybulski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Fiskus przesłuchuje niezgodnie z prawem

20 września 2018 r.

Urzędy skarbowe pytają świadków o to, czy byli karani za składanie fałszywych zeznań. Robią to, choć obecne przepisy im na to nie pozwalają.

Sejm będzie kontynuował prace nad uproszczeniami w rozliczeniach PIT

12 września 2018 r.

Sejm będzie kontynuował prace nad projektem uproszczeń w rozliczeniach PIT. W środę posłowie zdecydowali, że projekt nowelizacji ustawy o PIT nakładający na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników trafi do komisji finansów publicznych.

Fiskus nie zarobi na poprawionych błędach

4 września 2018 r.

Podatnik, który omyłkowo wystawił fakturę z VAT, nie będzie musiał go płacić także wtedy, gdy ryzyko uszczuplenia wyeliminuje skarbówka, a nie on sam – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Fiskus musi określić termin zwrotu VAT

28 sierpnia 2018 r.

21 marca 2018 r. w Łodzi, zapadł rewolucyjny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczący podatku VAT. W wydanym orzeczeniu stwierdzono, iż data określająca nowy termin zwrotu podatku VAT nie może być późniejsza niż data zakończenia prowadzonych postępowań, w tym także kontroli podatkowej. Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców? Czy skrócą się terminy zwrotu nadwyżki podatku VAT?

Firma odnotowała spadki? Fiskus może żądać wyjaśnień

31 lipca 2018 r.

Przedsiębiorca, który odnotował spadek dochodów, musi na wezwanie fiskusa wytłumaczyć, co wpłynęło na gorszą kondycję finansową firmy. Liczba wezwań do złożenia wyjaśnień rośnie. W 2017 roku do firm wpłynęło 475 pism.