Artykuły na temat: "umowa"

Duża kara umowna nawet jeśli szkoda mała

17 września 2019 r.

Wysokość kary umownej wynika z kontraktu i nie jest zależna od faktycznie poniesionej przez kontrahenta szkody. Dysproporcja pomiędzy tymi kwotami, nawet znaczna, nie powoduje konieczności miarkowania kary umownej – stwierdził Sąd Najwyższy.

Okłamany inwestor może wycofać się ze spółki

17 września 2019 r.

Niektóre osoby po negocjacjach z zarządem spółki obejmują w niej udziały, np. w zamian za wniesiony aport. Potem okazuje się, że wprowadzono je w błąd co do sytuacji finansowej spółki. Czy mogą wtedy unieważnić oświadczenia woli o objęciu udziałów?

Brytyjski rząd: Po brexicie nie będzie brakowało leków

21 sierpnia 2019 r.

 W przypadku brexitu bezumownego służba zdrowia NHS będzie miała dostęp do wszystkiego, co potrzebne, a robienie zapasów leków jest przeciwskuteczne - zapewnił w środę Michael Gove, odpowiedzialny w brytyjskim rządzie za przygotowania do twardego brexitu.

Cesja nie jest odrębną usługą

19 sierpnia 2019 r.

Sprzedaż praw i obowiązków z umowy przedwstępnej lub deweloperskiej jest opodatkowana tak samo jak finalna dostawa nieruchomości – potwierdził WSA w Bydgoszczy.

Jaki VAT i CIT od usługi gotowości do świadczenia doradztwa gospodarczego

16 sierpnia 2019 r.

Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się świadczeniem usług doradztwa gospodarczego. W grudniu 2018 r. spółka podpisała umowę o świadczenie usług doradztwa prawnego z firmą X (podatnik VAT czynny) od 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z nią usługi wynagradzane w formie abonamentu są rozliczane za okresy miesięczne. Taka miesięczna wysokość abonamentu wynosi 3000 zł plus należny VAT. Wynagrodzenie przysługuje także za miesiące, kiedy faktycznie nie dojdzie do świadczenia usług doradczych – w tym przypadku wynagrodzenie należne jest za usługi gotowości do świadczenia usług doradztwa gospodarczego. W lipcu 2019 r. doszło do pierwszego przypadku, kiedy to nie została faktycznie wykonana żadna usługa i 12 sierpnia 2019 r. spółka wystawiła dla firmy X fakturę za usługi gotowości do świadczenia usług doradztwa gospodarczego na kwotę 3690 zł (w tym VAT 690 zł) z siedmiodniowym terminem płatności. Czy spółka prawidłowo wystawiła tę fakturę i jak powinna rozliczyć usługi gotowości wyświadczone w lipcu 2019 r. na gruncie VAT i CIT? Właściwą dla spółki stawką CIT jest 19 proc., a rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

Berlin uważa bezumowny brexit za "wysoce prawdopodobny"

15 sierpnia 2019 r.

 Rząd Niemiec uważa za "wysoce prawdopodobne", że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października bez porozumienia z Brukselą - pisze w czwartek dziennik "Handelsblatt", powołując się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.

Gaz-System podpisał komplet umów na budowę gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń

25 lipca 2019 r.

Gaz-System zawarł umowy na wykonawstwo robót budowlanych dla trzech odcinków gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń, podała spółka. Cała inwestycja jest jednym z najdłuższych elementów korytarza gazowego Północ-Południe o długości 168 km. Odcinek I i II zostały przekazane do dyspozycji wykonawcom robót budowlanych 11 lipca br. Termin zakończenia budowy gazociągu zaplanowano na koniec 2021 r.

PKP planują podpisać umowy wartości ok. 14 mld zł

8 lipca 2019 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają w tym roku podpisać umowy wartości około 14 mld zł - poinformował w poniedziałek dziennikarzy prezes kolejowej spółki Ireneusz Merchel. Dodał, że obecnie podpisane są umowy warte ponad 7 mld zł.