Artykuły na temat: "umowa"

Hiszpania: Szczyt klimatyczny COP25 zakończył się bez porozumienia

15 grudnia 2019 r.

Bez porozumienia zakończył się w niedzielę szczyt klimatyczny COP25 w Madrycie. Delegaci z blisko 200 krajów, którzy obradowali nad sprawą handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, podkreślili jedynie "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Przekształcenia kapitałowe firm to kłopoty z PPK

12 grudnia 2019 r.

Na wiele pytań ustawa nie daje odpowiedzi. Należy więc przyjąć, że w razie fuzji umowa o zarządzanie nie przejdzie na nabywcę, a dla przejętych pracowników z reguły konieczne będzie zawarcie nowych umów o prowadzenie planu.

Polak nie płaci PIT za ukraińską pomoc domową

11 grudnia 2019 r.

 Osoba fizyczna może zatrudnić zagraniczną gosposię bez podatkowych formalności. Nie płaci zaliczek ani nie wystawia informacji PIT-11. Ma jednak obowiązki wobec ZUS - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Spadki na nowojorskich giełdach. W centrum uwagi umowa Chiny-USA

11 grudnia 2019 r.

 Indeksy na nowojorskich giełdach zakończyły wtorkową sesję niewielkimi spadkami. Inwestorzy rozważają, czy USA podniosą w niedzielę cła na chińskie towary, rynki czekają też na decyzję największych banków centralnych w sprawie stóp procentowych.

Przy umowie dowodowej wskazana ostrożność

10 grudnia 2019 r.

Ustawodawca, przywracając od 7 listopada 2019 r. do kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) tzw. procedurę gospodarczą, wprowadził nową instytucję – umowę dowodową (art. 4589 par. 1 k.p.c.). – To rodzaj umowy procesowej, dotyczącej postępowania sądowego. Przedsiębiorcy mogą się umówić, że wyłączają określone dowody w postępowaniu, w sprawie z określonego stosunku prawnego powstałego na podstawie umowy – wyjaśnia Katarzyna Matyja z kancelarii AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu.

TSUE: Obowiązek zapłaty składek adwokackich nie wynika z umowy

10 grudnia 2019 r.

W ten sposób Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie skierowane przez sąd w Belgii. Powstało ono z powodu wątpliwości co do właściwości tego sądu do rozstrzygnięcia konfliktu między izbą adwokacką w Dinant a jednym z należących do niej adwokatów o zapłatę składek. Kwota sporu wynosiła ponad 7 tys. euro – były to zaległości za lata 2013–2015. Wcześniej prawnik składki opłacał, mimo że od wielu lat mieszkał we Francji.

WSA: Cesja umowy nie wymaga korekty VAT

13 listopada 2019 r.

Sprzedawca nie musi korygować faktury zaliczkowej, gdy w wyniku cesji umowy przedwstępnej zmienia się osoba kupującego – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Zastrzeżenia dotyczące projektu czasami lepiej przemilczeć

7 listopada 2019 r.

W trakcie realizacji zlecenia dla jednego z klientów podwładny poinformował kontrahenta o swoich zastrzeżeniach dotyczących procesu tworzenia owego projektu. Zgodnie z umową zawartą między pracodawcą a klientem pracownik nie miał obowiązku wskazywania kontrahentowi uchybień w projekcie (za kontakty z nim odpowiadała inna osoba).