Artykuły na temat: "SAMORZAD I ADMINISTRACJA"

Samorządy z niedoszacowanym wsparciem na oświatę

23 października 2019 r.

Rząd zapowiada, że subwencja oświatowa w 2020 r. wzrośnie o ponad 8 proc. Samorządy po otrzymaniu z resortu finansów prognoz budżetowych na kolejny rok wskazują, że taki wzrost będzie znacznie niższy od wymaganych nakładów na ten cel.

Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych wyciąg z przepisów dla samorządów [KOMENTARZ cz. 4]

23 października 2019 r.

W dzisiejszej, czwartej części komentarza do ustawy o finansach publicznych (dalej: u.f.p.) doszliśmy chyba do kwestii budzącej wśród samorządowców najwięcej kontrowersji – tj. do przepisów dotyczących kontroli poziomu zadłużenia, które z definicji ograniczają swobodę działania JST. Przypomnijmy: aż do 2013 r. włącznie obowiązywały proste i jednolite zasady.

Windows 7 odchodzi do lamusa. Gminy czekają wydatki

20 października 2019 r.

Za niecałe trzy miesiące ten popularny system operacyjny stanie się bardziej podatny na ataki hakerskie. Jednostki, które go wykorzystują, muszą kupić nowe oprogramowanie. Inaczej grożą im nie tylko ataki z zewnątrz, lecz także kary.

Nowe prawo zamówień publicznych: Niebagatelny problem z zamieszczaniem ogłoszeń o bagatelnym zamówieniu

9 października 2019 r.

Nowe prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie od 2021 r., przewiduje obowiązek ogłaszania w Biuletynie Zamówień Publicznych także niewielkich postępowań, tzw. bagatelnych, między 50 000 a 130 000 zł. Jednocześnie pozwala na odstąpienie od tego „w uzasadnionym przypadku”. O jakie sytuacje może więc chodzić? O ich wskazanie poprosiliśmy ekspertów. Niestety ich opinie się różnią, a to nie najlepiej wróży na przyszłość, szczególnie dla wykonawców Oprac. Z.J.

Czy sporami o przyłączenie do sieci nie powinny się zająć Wody Polskie?

9 października 2019 r.

Skoro strzegą wysokości stawek wodociągowo-kanalizacyjnych, powinny też wnikliwie analizować sytuacje konfliktowe, jakie mają miejsce przy występowaniu o dostęp do sieci. Co na to regulator? Nie we wszystkich kwestiach mamy prawo rozstrzygać – tłumaczy w stanowisku wysłanym DGP.