Artykuły na temat: "RPO"

RPO składa kasację od wyroku za zniesławienie

16 lipca 2019 r.

Rzecznik praw obywatelskich wniósł do Sądu Najwyższego o uchylenie wyroków dwóch instancji skazujących dziennikarza lokalnych mediów na podstawie głośnego art. 212 kodeksu karnego. Przewiduje on za zniesławienie karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Swój wniosek RPO argumentuje tym, że sąd nie umorzył postępowania po rozprawie, na której nie pojawił się ani oskarżyciel, ani jego pełnomocnik.

Kumulacja roczników w szkołach. Czy naruszane są konstytucyjne prawa uczniów?

12 lipca 2019 r.

W wyniku reformy edukacji nawet ci uczniowie, którzy ukończyli szkołę podstawową lub gimnazjum ze świetnymi wynikami nie dostali się do żadnej ze szkół. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że taka sytuacja jest nieakceptowalna i „w sposób oczywisty prowadzi do naruszenia do gwarantowanego konstytucyjnie prawa do nauki”.

RPO chce jawności pytań z egzaminów lekarskich

10 lipca 2019 r.

Przepisy ograniczające dostępność pytań z egzaminów lekarskich są niekonstytucyjne – uznał rzecznik praw obywatelskich i przyłączył się do wniosku Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), która zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepis, zgodnie z którym pytania mogą być udostępniane w trybie dostępu do informacji publicznej dopiero po pięciu latach.

Prokurator generalny lubi jeździć na sankach

9 lipca 2019 r.

RPO: Niedopuszczalne jest stosowanie pozbawienia wolności, które jest tymczasowym aresztowaniem tylko formalnie, zaś materialnie jest karą. Minister: nie można ograniczać takiej możliwości, bo to zagraża ogółowi obywateli.

Bodnar: Nie rozważałem podania się do dymisji

8 lipca 2019 r.

Nie rozważałem podania się do dymisji, do końca kadencji został rok, dwa miesiące i jeden dzień - powiedział w poniedziałkowym wywiadzie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zapowiedział wydanie do środy stanowiska w sprawie rekrutacji do szkół średnich.