Artykuły na temat: "RPO"

RPO zajął się sprawą zgonów Dawida Kosteckiego i Brunona Kwietnia

12 sierpnia 2019 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą dwóch zgonów - Dawida Kosteckiego i Brunona Kwietnia, do których na początku sierpnia doszło w więzieniach - poinformowano w poniedziałek na stronie RPO. Sprawę badają również specjalne komisje Służby Więziennej i Prokuratura.

Okręgowy inspektor pracy odpowiada RPO ws. zwolnionego pracownika Ikei

8 sierpnia 2019 r.

Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie nie sformułował uwag w sprawie zwolnienia pracownika firmy Ikea, do którego miało dojść z powodu jego poglądów religijnych – poinformował RPO Adam Bodnar. Dodał, że ostateczną decyzję, czy zwolnienie naruszyło przepisy prawa podejmie sąd.

RPO apeluje o weto wobec ustawy środowiskowej

8 sierpnia 2019 r.

Rzecznik praw obywatelskich wysłał list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o odmowę podpisania nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

RPO włączył się do walki o miejsca postojowe

31 lipca 2019 r.

Rzecznik praw obywatelskich zapytał przewodniczących sejmowych komisji, jakie kroki należy podjąć, aby podatnicy nie płacili rożnych stawek podatku za identyczne garaże.

RPO interweniuje w sprawie niedostępności leków w aptekach

29 lipca 2019 r.

Dostępność do leków w aptekach w dalszym ciągu jest utrudniona – alarmuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Rzecznik podkreśla, że brak leków może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale też życiu pacjentów.

Słowik: Ministrze, czy ci nie żal... atakować kolegę z sal?

29 lipca 2019 r.

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego od jakiegoś czasu jest zabawnie. Coraz więcej pracowników nie mówi sobie „dzień dobry”, a dawni koledzy zaczynają sobie grozić pozwami. Wszystko przez politykę i to, że wielu naukowców zaczęło ją stawiać na piedestale. W minionym tygodniu Marcin Warchoł, adiunkt na WPiA UW, chwilowo będący wiceministrem sprawiedliwości, zaatakował publicznie Adama Bodnara, adiunkta na WPiA UW, chwilowo będącego rzecznikiem praw obywatelskich.

Kolejna skarga RPO do SN okazała się zasadna

23 lipca 2019 r.

Sprawa dotyczyła dwóch odmiennych rozstrzygnięć tego samego sądu w kwestii spadku po tej samej osobie – co godziło w zasadę pewności prawa. W 1997 r. sąd przyznał spadek po zmarłej kobiecie w całości jej córce. Po kilku latach wniosła ona sprawę ponownie do tego samego sądu. Ten zamiast sprawdzić, że już ją rozstrzygnął, rozpoczął nowe postępowanie i w 2003 r. przyznał spadek po połowie córce i synowi zmarłej.