Artykuły na temat: "PIK PRACY"

Dni wolne na poszukiwanie pracy - komu przysługują?

25 czerwca 2019 r.

Wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika jest sytuacją trudną. Najważniejsze jest dla niego znalezienie nowej pracy. Prawo pracy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, w określonych sytuacjach maja oni prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Związki zawodowe. Nowe zasady tworzenia i uczestnictwa

21 czerwca 2019 r.

Od tego roku prawo do tworzenia oraz wstępowania do związków mają także osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę. Nowe regulacje weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Sprawdź, co zmieniła nowelizacja i jakie są nowe zasady tworzenia i uczestnictwa w związkach zawodowych. 

Wypadek na terenie należącym do firmy, ale w drodze do pracy

13 czerwca 2019 r.

Pracownica miała rozpocząć wykonywanie obowiązków na trzeciej zmianie, w nocy o 23. Około 22.50 poślizgnęła się na oblodzonym chodniku. Efektem uderzenia było pęknięcie kości potylicznej. Wypadek miał miejsce na terenie parkingu, przed głównym wejściem do firmy.

Pracodawcy chcą odmrożenia dopłat do pensji

13 czerwca 2019 r.

Decyzja rządu o podwyżce najniższego wynagrodzenia przy niezmienionym od 2014 r. poziomie dofinansowań do płac pracowników z dysfunkcjami zdrowotnymi powoduje, że stają się one coraz mniejszą zachętą do ich zatrudniania.

Wstęp działacza na teren firmy to międzynarodowy standard [WYWIAD]

13 czerwca 2019 r.

- Przepisy powinny wprost wskazywać, że przedstawicielom związku zawodowego – w tym również np. ekspertom wskazanym przez daną organizację – przysługuje prawo wejścia na teren zakładu pracy - mówi Ewa Kędzior, koordynator Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. ochrony praw związkowych

MRPiPS: Szacowana stopa bezrobocia niższa niż rok temu

6 czerwca 2019 r.

Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu maja br. 5,4 proc. i była o 0,7 proc. niższa niż rok temu – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Po raz ostatni niższą stopę bezrobocia odnotowano we wrześniu 1990 r.

5 powodów, dla których pracownik odchodzi. Jak do tego nie dopuścić?

2 czerwca 2019 r.

„Dzień dobry, odchodzę. To moje wypowiedzenie”. To zdanie zazwyczaj oznacza duże problemy dla pracodawcy. W czasach rynku pracownika i utrudnień związanych z rekrutacją stało się wręcz nocnym koszmarem managerów. Co zrobić, by wyprzedzić taki ruch? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, jakie są najczęstsze powody odejścia pracowników.

Językowa luka w kodeksie pracy. Co z obcokrajowcami?

28 maja 2019 r.

Przepisy nie nakazują wprost, aby informacje o warunkach zatrudnienia lub te związane z bhp były przekazywane w języku zrozumiałym dla pracownika. To ryzyko nie tylko dla zatrudnionych, lecz także dla firm