Artykuły na temat: "mowa nienawiści"

Radykalizacja postaw rasistowskich w Polsce. Jest apel o zmiany w prawie

19 lutego 2018 r.

W Polsce coraz częściej dochodzi do ataków na tle dyskryminacyjnym w stosunku do cudzoziemców. Nie ograniczają się one jednak do tylko przemocy werbalnej. Łatwo potrafią przeradzać się w agresję fizyczną wymierzaną także wobec dzieci – ostrzega Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Hejt szybciej ginie w sieci

22 stycznia 2018 r.

Średnio 70 proc. postów zgłaszanych przez użytkowników jako rasistowskie lub ksenofobiczne jest usuwanych przez platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Twitter. Cztery na pięć znika z sieci w ciągu 26 godzin. To najważniejsze wnioski z kolejnego półrocznego raportu Komisji Europejskiej na temat postępów w zwalczaniu mowy nienawiści przez amerykańskie korporacje technologiczne. A progres jest dość widoczny. Jeszcze półtora roku temu media społecznościowe kasowały ok. 28 proc. obraźliwych, nielegalnych treści, o których użytkownicy powiadamiali moderatorów portali. Ci ostatni reagowali w ciągu doby w przypadku połowy zgłoszeń.

MSWiA: Problem mowy nienawiści wobec muzułmanów jest marginalny

7 grudnia 2017 r.

Z punktu widzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji problem mowy nienawiści wobec muzułmanów jest marginalny i na pewno nie ma charakteru masowego - powiedział w czwartek z-ca dyr. Departamentu Analiz i Polityki Migracyjnej w MSWiA Adam Knych.

Prace społeczne za wpis na Twitterze

28 września 2017 r.

 Sąd Okręgowy w Warszawie skazał byłego księdza Jacka Międlara na pół roku ograniczenia wolności za obrażenie posłanki Joanny Scheuring-Wielgus.

Mowa nienawiści uderzy w wydawców

25 czerwca 2017 r.

Wdrażane w dobrej wierze mechanizmy, które miały ucywilizować dyskusje w komentarzach pod tekstami w internecie, w świetle ostatnich orzeczeń Sądu Najwyższego zaczną działać na niekorzyść usługodawców.

"Takie ataki nie mogą uchodzić sprawcom na sucho". RPO o mowie i czynach nienawiści

1 marca 2017 r.

- Ta sprawa pokazuje, że tego typu czyny nie mogą być bezkarne - mówi Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar w ten sposób skomentował wtorkowy (28.02) wyrok w sprawie dwóch mężczyzn, którzy w grudniu 2016 roku w tramwaju w Bydgoszczy zaatakowali studentów z Turcji i Bułgarii. Doszło do agresji słownej i rękoczynów. Sprawcy nie trafią do więzienia, ale przez 18 miesięcy będą pracować społecznie. Ponadto muszą przeprosić poszkodowanych i wpłacić 2 i pół tysiąca zł na konto jednej z fundacji. - Ataków jest całkiem sporo w ostatnich miesiącach. Natomiast często się zdarza tak, że trudno konkretne sprawy, konkretne incydenty doprowadzić do końca, czyli zidentyfikować sprawców - zauważył Bodnar. Jak dodał, coraz częściej mamy do czynienia z mową nienawiści. - Praktycznie rzecz biorąc, młodzież każdego dnia się z tym styka. Internet jest sposobem największego szerzenia mowy nienawiści - uznał RPO.