Artykuły na temat: "mowa nienawiści"

Hejt nasz codzienny. Dlaczego jest tak pociągający?

24 maja 2020 r.

Wydaje się, że hejt ma moc przyciągającą i uzależniającą, a nawet może się stać sposobem na życie, nie tylko w znaczeniu źródła dochodu i zajęcia, ale przede wszystkim pewnej postawy życiowej.  Na czym w istocie polega atrakcyjność hejtu? Dlaczego jest tak pociągający? Jak korzystają na nim Ci, którzy się go dopuszczają? I czy tylko oni w istocie korzystają?

ETPC: Władza ma obowiązek reagować na homofobię na Facebooku

24 stycznia 2020 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie Beizaras i Levickas p. Litwie (skarga nr 41288/15) odważnie i stanowczo sprzeciwił się mowie homofobicznej na Facebooku. Jednocześnie wytknął Litwie brak środka odwoławczego, który skutecznie chroniłby prawa osób pokrzywdzonych mową nienawiści.

Tuż przed ciszą wyborczą: Mowa nienawiści w kampanii wyborczej

10 października 2019 r.

Kampania wyborcza jest już na ostatniej prostej. Coraz bardziej zaczyna w niej wybrzmiewać pogarda i obrażanie politycznych przeciwników. Mowa nienawiści jest wszechobecna, a doświadczenia pokazują, że to coraz większy problem. Przede wszystkim społeczny. Z drugiej strony, zaglądając w programy wyborcze zdecydowanej większości kandydatów do Sejmu, nie widać, aby którykolwiek z nich, chciał go w przyszłości rozwiązać – pisze Monika Mazur-Rafał, prezeska fundacji Humanity in Action Polska, ekspertka ds. praw człowieka i przeciwdziałania mowie nienawiści.

RPO interweniuje w sprawie ksenofobicznej oferty pracy

28 sierpnia 2019 r.

Jeden z lokali gastronomicznych w Gdyni, poszukując kucharza, zaznaczył, że wśród kandydatów nie życzy sobie „Ukraińców czy innych podobnych”. Sprawą zajęły się organy państwowe, w tym rzecznik praw obywatelskich.