Artykuły na temat: "mowa nienawiści"

Tuż przed ciszą wyborczą: Mowa nienawiści w kampanii wyborczej

10 października 2019 r.

Kampania wyborcza jest już na ostatniej prostej. Coraz bardziej zaczyna w niej wybrzmiewać pogarda i obrażanie politycznych przeciwników. Mowa nienawiści jest wszechobecna, a doświadczenia pokazują, że to coraz większy problem. Przede wszystkim społeczny. Z drugiej strony, zaglądając w programy wyborcze zdecydowanej większości kandydatów do Sejmu, nie widać, aby którykolwiek z nich, chciał go w przyszłości rozwiązać – pisze Monika Mazur-Rafał, prezeska fundacji Humanity in Action Polska, ekspertka ds. praw człowieka i przeciwdziałania mowie nienawiści.

RPO interweniuje w sprawie ksenofobicznej oferty pracy

28 sierpnia 2019 r.

Jeden z lokali gastronomicznych w Gdyni, poszukując kucharza, zaznaczył, że wśród kandydatów nie życzy sobie „Ukraińców czy innych podobnych”. Sprawą zajęły się organy państwowe, w tym rzecznik praw obywatelskich.

RPO przeciw seksistowskiemu językowi

24 stycznia 2019 r.

Ocena pracowników, w tym osób zatrudnionych w instytucjach państwowych, powinna być dokonywana wyłącznie na podstawie obiektywnych kryteriów, w oderwaniu od płci czy innych cech osobistych – przypomina rzecznik praw obywatelskich w opublikowanym w czwartek oświadczeniu.