Artykuły na temat: "kobiety"

Wielka Brytania: Dwie osoby zatrzymane ws. dronów nad lotniskiem Gatwick

22 grudnia 2018 r.

Dwie osoby zatrzymała brytyjska policja w związku z lotami dronów, które od kilku dni w okresie przedświątecznym paraliżowały ruch na podlondyńskim lotnisku Gatwick - podała w sobotę BBC. Przez spowodowany incydentem chaos ucierpiało około 140 tys. pasażerów.

Nominacja noblowska Skłodowskiej-Curie wywołała mocny sprzeciw męskiego grona

10 grudnia 2018 r.

115 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki odebrali Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie. Osiem lat później - już samodzielnie - Skłodowska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, stając się jedyną kobietą posiadającą to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach.

Izabela Morska (Filipiak) laureatką Nagrody Tuwima

9 grudnia 2018 r.

Pisarka i eseistka Izabela Morska (Filipiak) została laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima – ogłoszono podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym w Łodzi, kończącej w niedzielę XII Festiwal Puls Literatury.

Pierwszym kobietom na polskich uniwersytetach przyporządkowywano role niższe

28 listopada 2018 r.

Pierwszym kobietom na uniwersytetach przyporządkowywano role niższe, administracyjne czy mniej prestiżowe. Co nie znaczy, że ich wkład, praca i zaangażowanie były mniejsze – mówi PAP dr Iwona Dadej, historyk z PAN. 100 lat temu, 28 listopada 1918 r., Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej, w którym m.in. przyznawano czynne i bierne prawo wyborcze kobietom.

Mundruczó: Chcę być bliżej codziennych ludzkich spraw

27 listopada 2018 r.

Chcę być bliżej codziennych ludzkich spraw, Myślę, że pokażę na scenie polską rodzinę, będziemy przyglądać się jej wewnętrznym barierom - mówi PAP Kornél Mundruczó, węgierski reżyser filmowy i teatralny, który w TR Warszawa przygotowuje spektakl "Cząstki kobiety". Premiera 13 grudnia.