Jeden z dwóch (obok Senatu RP) organów państwa sprawujących władzę ustawodawczą. Składa się z 460 posłów wybieranych na
4-letnie kadencje w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, proporcjonalnych, w głosowaniu tajnym. Kadencja rozpoczyna się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwa do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji. Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby posłów. Skrócenie kadencji Sejmu może też zarządzić Prezydent RP w przypadkach określonych w Konstytucji. Skrócenie kadencji Sejmu oznacza jednoczesne skrócenie kadencji Senatu. Sejm obraduje na posiedzeniach, czyli w tzw. permanentnym trybie pracy.

Organy sejmowe
Organami Sejmu są Marszałek Sejmu, Prezydium Sejmu, Konwent Seniorów i komisje sejmowe (stałe, nadzwyczajne, śledcze). Zadania organizacyjno-techniczne i doradcze wykonuje Kancelaria Sejmu.

Najważniejsze zadania
Sejm uchwala ustawy (w 3 czytaniach) i sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów w zakresie określonym w Konstytucji i w ustawach. Najważniejszym elementem tej kontroli jest coroczne rozpatrywanie sprawozdań rządu z wykonania budżetu państwa i uchwalanie absolutorium. Sejm decyduje w imieniu RP o stanie wojny i o zawarciu pokoju.
Do kompetencji Sejmu należy też wybór i powołanie przewidzianych w Konstytucji organów państwa.

Sejm wybiera: zastępców przewodniczącego i członków Trybunału Stanu, sędziów Trybunału Konstytucyjnego, członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, członków Rady Polityki Pieniężnej, członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także posłów – członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz, w niektórych przypadkach, szefa i członków rządu; powołuje (na wniosek Prezydenta): Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz odwołuje go w przypadkach określonych ustawą, powołuje i odwołuje Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu; powołuje Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

* Do Sejmu może być wybrany obywatel Polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat. Nie można kandydować jednocześnie do Sejmu i Senatu.
* Kandydatów na posłów mogą zgłaszać partie polityczne i wyborcy.
* Ważność wyborów do Sejmu stwierdza Sąd Najwyższy.
* W przypadkach wskazanych w Konstytucji Sejm i Senat, obradujące wspólnie pod przewodnictwem Marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie Marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe.


Marzena Jurczewska

Podstawa prawna
* Art. 95–124 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. nr 78, poz. 483 z późn. zm.).
* Uchwała Sejmu RP z dnia 30 lipca 1992 r. – Regulamin Sejmu RP (t.j. MP z 2002 r. nr 23, poz. 398 z późn. zm.).