WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Pośrednictwo pracy opiera się na kilku podstawowych zasadach: - dostępności usług dla wszystkich osób poszukujących pracy – urząd pracy nie może odmówić usługi w tym zakresie, - dobrowolności – korzystanie z usług pośrednictwa jest wolne od przymusu dla obu stron, - równości – obowiązek udzielenia pomocy wszystkim poszukującym pracy bez względu na ich narodowość, przynależność do organizacji politycznych, społecznych, płeć, wyznanie i inne, - jawności – każde wolne miejsce pracy zgłoszone w urzędzie powinno być podane do wiadomości poszukujących.

Pośrednictwo – umowa pośrednictwa, w której jedna ze stron – pośrednik – zobowiązuje się wobec drugiej zorganizować sposobność do zawarcia umowy albo pośredniczyć przy zawarciu ściśle określonej umowy. Umowy pośrednictwa uregulowane są w różnych aktach prawnych.
W kodeksie cywilnym takimi umowami są umowy: agencyjna, komisu, a także umowa zlecenia. Zwykle celem tych umów jest pozyskiwanie na rzecz określonych zleceniodawców podmiotów – osób fizycznych i prawnych – zainteresowanych zawarciem konkretnych umów. Często spotykaną w obrocie prawnym umową pośrednictwa jest umowa pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Umowa pośrednictwa jest z reguły odpłatna. Wynagrodzeniem pośrednika jest prowizja ustalana zwykle w procentach od wartości transakcji.
Od pośrednictwa w znaczeniu ogólnym należy odróżnić tzw. pośrednictwo pracy. Jest to instytucja działająca na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia. Jej celem jest udzielanie pomocy poszukującym pracy w uzyskaniu zatrudnienia oraz zakładom pracy w znalezieniu pracowników.
Pośrednictwo pracy prowadzą nieodpłatnie powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. Pośrednictwo pracy mogą prowadzić także inne instytucje, organizacje i osoby, które uzyskały zezwolenie ministra właściwego do spraw pracy.
Powiatowe urzędy pracy w razie braku możliwości zapewnienia bezrobotnym odpowiedniego zatrudnienia inicjują i finansują szkolenia osób bezrobotnych, organizują dodatkowe miejsca pracy, prace interwencyjne oraz roboty publiczne. Udzielają również pożyczek z Funduszu Pracy na podjęcie działalności na własny rachunek, a także przyznają i wypłacają zasiłki.



Piotr Polański

Podstawa prawnaArt. 734–751 i 758–773 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).