Nazwa rodziny, do której należy dana osoba. O nazwisku, które każdy z małżonków będzie nosił po zawarciu małżeństwa, decyduje oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, które może być złożone bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich. Każde z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów. W razie niezłożenia oświadczenia w sprawie nazwiska, każdy z małżonków zachowuje dotychczasowe.

Jak zmienić nazwisko

Zmiana nazwiska obywatela polskiego na inne może nastąpić na jego wniosek. Zmiana może dotyczyć również nazwiska rodowego osoby, która pozostaje lub pozostawała w związku małżeńskim. Wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami, gdy np. wnioskodawca nosi nazwisko ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka, o brzmieniu niepolskim lub posiadające formę imienia.
Nazwisko dziecka

Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci. Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
Gdzie złożyć wniosek

Wniosek o zmianę nazwiska należy złożyć u kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca – odpowiednią decyzję wyda kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego. Jeżeli wnioskodawca zamieszkuje za granicą, podanie składa się za pośrednictwem konsula RP. O zmianie imienia lub nazwiska urzędy stanu cywilnego poinformują inne organy, m.in. właściwy urząd skarbowy i organ Policji, Wojskową Komendę Uzupełnień i organy ewidencji ludności.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Wniosek o zmianę nazwiska nie zostanie uwzględniony, jeśli wnioskodawca chciałby przyjąć nazwisko historyczne, wsławione na polu kultury i nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że posiada członków rodziny o tym nazwisku lub jest powszechnie pod nim znany.
Janina Kotłowska-Rudnik

Podstawa prawna
* Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).
* Ustawa z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk (t.j. Dz.U. z 1963 r. nr 59, poz. 328 z późn. zm.).