Podczas konferencji poświęconej działaniom na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa na drogach zaprezentowano folder informacyjno–edukacyjny "Przepis na... bezpieczeństwo w ruchu drogowym" oraz przygotowaną przez Komisję Europejską darmową aplikację "Going Abroad".

Aplikacja jest dostępna we wszystkich językach europejskich i można ją pobrać za darmo na każdy telefon, który obsługuje systemy Windows, Android, iOS. Można dowiedzieć się z niej m.in., jakie są ograniczenia prędkości na drogach w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej, jakie jest dopuszczalne prawem stężenie alkoholu.

Adamczyk poinformował, że w resorcie infrastruktury odbyło się spotkanie z organizatorami Światowych Dni Młodzieży. "Staraliśmy się zainteresować organizatorów ŚDM tą aplikacją i folderem. Ustalenia są takie, że będą to rozpowszechniali na stronach internetowych Światowych Dni Młodzieży oraz stronach diecezjalnych. Te informacje zostaną także rozpowszechnione do wszystkich parafii, gdzie będą się zatrzymywali pielgrzymi" - powiedział Adamczyk.

Poinformował, że adresy internetowe tych aplikacji zostaną również przekazane za granicę do organizatorów grup pielgrzymów, którzy udają się do Polski na ŚDM.

"Rozwiązania, które prezentujemy, będą dużym ułatwieniem dla przyjeżdżających do Polski i dla Polaków wybierających się za granicę. Powinny mieć również wpływ na poniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym" - powiedział Adamczyk.

Folder "Przepis na... bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, także w wersji elektronicznej, dostępny jest w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej i hiszpańskiej. Znajdują się w nim podstawowe informacje dotyczące zasad ruchu drogowego, w tym: najważniejsze telefony alarmowe, zasady udzielania pierwszej pomocy, informacje o drogach, dopuszczalnych limitach prędkości oraz inne zasady bezpiecznego korzystania z polskich dróg.

Zarówno aplikacja, jak i folder będą udostępnione także na stronie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - www.krbrd.gov.pl.

W 2015 roku na polskich drogach doszło do prawie 33 tys. wypadków, w których zginęło 2 tys. 938 osób, a prawie 40 tys. zostało rannych. Rok wcześniej w 35 tys. wypadkach zginęły 3 tys. 202 osoby, a ponad 42 tys. zostało rannych.

Główne przyczyny wypadków to m.in. nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.(PAP)