Senat będzie powoływał dwóch członków Kolegium IPN, kandydatury będzie mogło zgłosić co najmniej siedmiu senatorów - takie zmiany w swoim regulaminie wprowadziła w czwartek izba wyższa. Powodem zmian w regulaminie jest dostosowanie go do nowelizacji ustawy o IPN.

Za zmianami w regulaminie izby wyższej głosowało 59 senatorów, dwóch było przeciw, a od głosu wstrzymało się 20 senatorów.

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium IPN. Dziewięciu członków Kolegium będzie powoływać Sejm, Senat i prezydent.

W uzasadnieniu uchwały ws. zmiany regulaminu Senatu podkreślono, że w związku ze zmianą ustawy o IPN konieczne jest uregulowanie powoływania przez Senat członków Kolegium IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Zgodnie z nowelą przepisów o Instytucie Senat będzie powoływał dwóch spośród dziewięciu członków Kolegium.

Wniosek ws. powołania członków Kolegium będzie mogła zgłosić grupa co najmniej siedmiu senatorów. Senator będzie mógł udzielić poparcia jednemu kandydatowi do Kolegium IPN. Uchwałę ws. wyboru członków Kolegium Senat będzie podejmował większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Jeśli w głosowaniu senatorom nie uda się wybrać swoich przedstawicieli do Kolegium, będą mogli ponownie zgłosić kandydatury w ciągu siedmiu dni od głosowania.

Według nowelizacji przepisów nt. IPN, jego prezesa będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu na wniosek Kolegium IPN, które będzie zgłaszać kandydata spoza swego grona. Kolegium wyłoni kandydata w drodze konkursu. Prezesem będzie mogła zostać osoba wyróżniająca się wysokimi walorami moralnymi i wiedzą przydatną w pracach Instytutu, ze stopniem naukowym co najmniej doktora.

Kadencja dotychczasowego prezesa IPN wygaśnie z dniem wejście w życie nowelizacji, ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Pierwszy konkurs ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium IPN na mocy nowych przepisów.

W myśl noweli zlikwidowana ma zostać Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Część z jej kompetencji ma przejąć IPN, inne - ministerstwo kultury, gdzie mają znaleźć również zatrudnienie dotychczasowi pracownicy Rady. Przy ministrze powstanie Rada ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej - organ opiniodawczo-doradczy w sprawach zarządzania, finansowania oraz polityki kulturalnej w zakresie muzealnictwa oraz spraw związanych z miejscami pamięci narodowej, w tym pomnikami zagłady. (PAP)