Historie przedwojennych oświęcimskich Żydów opowiedziane w komiksie? Na taki pomysł wpadło Centrum Żydowskie z Oświęcimia. "Na specjalnej wystawie znalazło się siedem prawdziwych historii przedwojennych mieszkańców naszego miasta" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego.

Jak dodaje, historie są opowiedziane nowoczesnym językiem, na co wskazuje komiksowa forma. Artur Szyndler podkreśla, że chodzi o zbudowanie pewnej uniwersalności przekazu, co pozwoli zrozumieć komiksy zarówno dzieciom, jak i starszym czytelnikom.

Specjalny komiks można zobaczyć w plenerze, na placu przed dawną oświęcimską synagogą. Rysunki umieszczone są w okrągłych otworach w ścianach dużego, metalowego trójkąta. "Kształt wystawy również jest symboliczny" - mówi Maciej Zabierowski z Centrum Żydowskiego. Jak dodaje, trójkąt jest fragmentem rozerwanej Gwiazdy Dawida, symbolizującej emigrację Żydów po wojnie.

Trójkąt, w którym można poznać historię przedwojennych mieszkańców Oświęcimia, stanął na placu Skarbka na stałe. Przed wojną blisko połowa mieszkańców Oświęcimia była pochodzenia żydowskiego.

W czasie okupacji zostali deportowani do gett w Chrzanowie, Będzinie i Sosnowcu, skąd większość trafiła do obozów koncentracyjnych. Tuż po wojnie w mieście mieszkało niespełna 200 Żydów. Wszyscy wyemigrowali z Oświęcimia. Ich historię od kilku lat przypomina działające w Oświęcimiu Centrum Żydowskie.