statystyki

Wyrok TK ws OFE? Niekorzystny dla przyszłych pokoleń

04.11.2015, 18:26

Wyrok jest niekorzystny w dla finansów publicznych i ubezpieczonych - tak decyzję Trybunału Konstytucyjnego komentuje ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju. Sędziowie orzekli, że zmiany w OFE sprzed ponad roku są zgodne z ustawą zasadniczą.

Reklama


Reklama


Zdaniem ekonomisty Aleksandra Łaszka związany z tym problem finansów państwa ujawni się za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Według niego Trybunał Konstytucyjny skoncentrował się na krótkookresowych skutkach, nie myśląc o przyszłości. Aleksander Łaszek twierdzi, że rząd, ukrywając zobowiązania w ZUS-ie, nie zmniejszył przyszłych długów, ale zwiększył możliwość zadłużenia obecnie. Według rozmówcy IAR koszty takiego działania poniosą przyszłe pokolenia.

Przedstawiciel FOR dodał, że decyzja sędziów jest też niekorzystna dla przyszłych emerytów. Tracą oni możliwość zróżnicowania przyszłej emerytury i mogą liczyć tylko na świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sędziowie uznali, że niezgodny z ustawą zasadniczą jest zakaz reklamowania Otwartych Funduszy Emerytalnych. OFE powołał rząd Jerzego Buzka. Od kwietnia ubiegłego roku Polacy mogą wybrać, gdzie trafi część ich składki emerytalnej.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • Ważne, ...(2015-11-05 08:24) Odpowiedz 00

    ... że sędziowie mają tu i teraz, dzięki służalczości wobec "wadzy".

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama