W prawosławnej katedrze w Białymstoku odbyła się w środę chirotonia, czyli wyświęcenie i objęcie urzędu przez nowego biskupa supraskiego Andrzeja. To jeden z czterech nowych biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Bp Andrzej (Borkowski) był dotąd przełożonym męskiego klasztoru w Supraślu; teraz obejmie obowiązki biskupa pomocniczego prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, z tytułem biskupa supraskiego. Zastąpi na tym stanowisku biskupa Grzegorza, który został mianowany biskupem wikariuszem diecezji warszawsko-bielskiej, z tytułem biskupa bielskiego.

Chirotonii w białostockiej katedrze prawosławnej św. Mikołaja przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście kilkunastu prawosławnych hierarchów z kraju i zagranicy. Mówił, że biskup to osoba nie tylko ważna w życiu kościelnym, ale i społecznym. "Gdzie jest biskup, tam jest Kościół, gdzie nie ma biskupa, tam jest sekta" - mówił abp Sawa na zakończenie uroczystości.

Nowy biskup polskiej Cerkwi Andrzej Borkowski za kilka dni skończy 43 lata. W 1993 roku wstąpił do monasteru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; dwa lata później otrzymał święcenia diakońskie, a w 1998 roku złożył śluby monastyczne i otrzymał imię zakonne Andrzej, na pamiątkę św. Andrzeja z Krety, otrzymał też święcenia kapłańskie.

Studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, rozpoczął też tam studia doktoranckie, ale przerwał je wskutek wyjazdu na studia do Aten, gdzie w latach 2002-2005 studiował na wydziale teologicznym tamtejszego uniwersytetu. Tam też obronił doktorat, kilka miesięcy temu CHAT w Warszawie nadała mu tytuł doktora habilitowanego.

Wśród gości uroczystości był m.in. katolicki metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Dziękując mu za obecność, metropolita Sawa porównał województwo podlaskie - region bardzo zróżnicowany wyznaniowo i narodowościowo - do wielobarwnego dywanu.

"To wymaga wiele taktu, wiele zrozumienia, wymaga także i mądrości. Tak było tu przez wieki, jest i mamy nadzieję, że będzie dalej" - mówił abp Sawa, życząc arcybiskupowi Wojdzie, który sakrę biskupią otrzymał niecałe cztery miesiące temu, Bożego błogosławieństwa w jego posłudze.

Środowa uroczystość była jedną z czterech, które w krótkim czasie mają miejsce w polskiej Cerkwi.

Decyzją Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z sierpnia tego roku, w minioną niedzielę wyświęcony został nowy biskup łódzko-poznański Atanazy, zaś w poniedziałek - biskup hajnowski Paweł. 8 października cykl chirotonii zakończy wyświęcenie w Siemiatyczach (Podlaskie) biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza.

Dokładnych danych dotyczących liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie, zwłaszcza jego południowo-wschodnia część. Administracyjnie Kościół prawosławny w Polsce ma sześć diecezji, prawosławny ordynariat WP oraz tzw. kościelne jednostki zagraniczne, bo w jurysdykcji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego znajduje się również diecezja w Brazylii, z siedzibą arcybiskupstwa w Rio de Janeiro.(PAP)