Ponad 600 wydawnictw z około 40 krajów bierze udział w otwartych w środę 30. Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie. Przez pięć dni w rosyjskiej stolicy odbędzie się w ramach jubileuszowych targów łącznie około 700 wydarzeń literackich i wydawniczych.

Wśród nich będzie festiwal Literatury Narodów Rosji, które mają status honorowego gościa targów. Zaprezentowane zostaną nie tylko książki, ale też rzemiosło ludowe i kuchnia narodów Federacji Rosyjskiej, odbywać się będą warsztaty językowe i przedstawienia teatralne prezentujące kultury etniczne. W Federacji Rosyjskiej - jak przypomniano przy okazji targów - publikowane są książki w około 60 językach narodowych.

Swój program na targach zaprezentuje Forum Kultur Słowiańskich, zrzeszające kilkanaście słowiańskich krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W tym projekcie, mającym status organizacji pozarządowej, uczestniczy również Polska. Wśród tematów zapowiedziano dyskusje o literaturze współczesnych państw słowiańskich, relacjach między narodami, a także przyszłości książki. Ekspozycję odwiedzi minister kultury Macedonii Robert Alagozowski.

Wśród gości tegorocznych targów będzie polski pisarz i plastyk Adam Wodnicki; w środę odbędzie się prezentacja jego książki "Tryptyk prowansalski" wydanej w Rosji w 2016 roku w Wydawnictwie Iwana Limbacha. Autorka rosyjskiego tłumaczenia Ksenia Starosielska została uhonorowana w zeszłym roku za tę pracę nagrodą Mistrz, przyznawaną za przekład literacki.

Jak co roku, podczas moskiewskich targów prezentowane będą nowe tytuły, a z czytelnikami spotkają się popularni autorzy. Zapowiedziano m.in. prezentację wybranych utworów zmarłego w lipcu prozaika Daniiła Granina, autora książki "Księgi blokady", poświęconej oblężeniu Leningradu podczas II wojny światowej. Legenda rosyjskiej mody, projektant Wiaczesław Zajcew (Sława Zajcew) zaprezentuje album biograficzny "Moda - mój dom". Nową powieść zatytułowaną "Ijuń" (ros. czerwiec) przedstawi pisarz, publicysta i literaturoznawca Dmitrij Bykow.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)