Jako obywatel, ale też jako były polityk Platformy Obywatelskiej byłem zszokowany informacjami o skali nadużyć i przestępstw przy reprywatyzacji - powiedział w piątek wicepremier minister nauki Jarosław Gowin. Przekonywał, że z powołaniem komisji weryfikacyjnej zgadzają się obywatele.

Gowin był pytany w piątek przez dziennikarzy w Sejmie o komisję weryfikacyjną ds. warszawskiej reprywatyzacji i zarzuty opozycji, że jest to organ działający poza polskim systemem prawnym.

"Jako obywatel, ale też jako były polityk Platformy (Obywatelskiej) byłem zszokowany informacjami o skali nadużyć, skali przestępstw przy procesie reprywatyzacji" - powiedział wicepremier.

"O ile tutaj w Sejmie, zwłaszcza wśród polityków opozycji, można podnosić wątpliwości, czy taka komisja jest potrzebna, to jakbyście państwo wyszli na ulice nie tylko Warszawy, ale dowolnego polskiego miasta, to jestem przekonany, że przytłaczająca większość obywateli, których byście o to zagadnęli, opowiedziałaby się za powołaniem takiej komisji. Bo nie można bezkarnie tolerować tak oczywistego oszustwa, które skutkowało tragediami tysięcy warszawskich rodzin" - powiedział Gowin.

Zgodnie z ustawą w skład komisji weryfikacyjnej wchodzi przewodniczący, powoływany i odwoływany przez premiera oraz ośmiu członków w randze sekretarza stanu powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Kandydatów do komisji weryfikacyjnej może zgłaszać marszałek Sejmu lub co najmniej 15 posłów. Premier Beata Szydło poinformowała w czwartek, że Komisji Weryfikacyjnej będzie przewodniczył wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Kandydatów do komisji weryfikacyjnej kluby sejmowe mogą zgłaszać do 19 maja sejmowe; ich wybór odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 24-26 maja.

Kluby sejmowe porozumiały się w sprawie składu komisji weryfikacyjnej; będzie w niej czterech przedstawicieli PiS oraz po jednym z pozostałych klubów sejmowych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15 - poinformował w piątek poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń.

Ustawę o "szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa", na mocy której powołana ma zostać komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji Sejm uchwalił 10 lutego br. 31 marca podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z ustawą komisja weryfikacyjna będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

Komisja będzie mogła też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania. Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości.

Komisja będzie miała też prawo wstrzymywania postępowań innych organów (np. sądów) oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.