Insp. Beata Różniak–Krzeszewska powołana została na nowego komendanta Szkoły Policji w Pile (Wielkopolskie). W środę nastąpiło uroczyste wprowadzenie pierwszej pani komendant w ponad 60-letniej historii placówki.

Dotychczasowy komendant szkoły, insp. Roman Sobczak objął w styczniu stanowisko dyrektora Biura Kryminalnego KGP. Do tej pory insp. Beata Różniak–Krzeszewska kierowała komendą powiatową policji w Złotowie, wcześniej była też komendantem powiatowym policji w Pile. Służbę rozpoczęła w 1995 roku.

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk podkreślił, że pilska placówka cieszy się dużą renomą wśród policjantów pionu kryminalnego.

"Szkoła specjalizuje się w szkoleniu policjantów tego pionu, a chyba mamy świadomość, jak często i dynamicznie zmieniają się przepisy karne w naszym kraju, jak często zmieniają się procedury, jak zmieniają się technologie pozwalające usprawnić proces dowodowy i wykrywczy. Stąd też zależy nam na tym, żeby poziom kształcenia w tej szkole był jak najwyższy" – powiedział nadinsp. Szymczyk.

Jak dodał, placówka będzie się rozwijać. "Stoimy przed decyzją o rozbudowie bazy szkoleniowej polskiej policji. W programach związanych z inwestycjami na najbliższe cztery lata jest szkoła w Pile i budowa nowego akademika dla słuchaczy" – powiedział.

Nowy akademik pozwoli kształcić w Pile więcej osób niż do tej pory. Obecnie szkoła dysponuje ok. 700 miejsc szkoleniowych.

Obecny na uroczystości wiceminister SWiA Jarosław Zieliński ocenił, że rosnący poziom zaufania do policji wynika m.in. ze zmian wprowadzanych przez obecny rząd, służących "przywracaniu policji społeczeństwu". Wśród nich wymienił m.in. tworzenie i przywracanie zlikwidowanych w poprzednich latach posterunków policji.```

"Policja musi być blisko ludzi i wśród ludzi. Musi być fizycznie blisko ludzi, a nie tylko formacją na telefon, która przyjeżdża, przemierzając kilkadziesiąt kilometrów, kiedy ktoś dzwoni. Taka formacja nie może się sprawdzić i się nie sprawdziła” - powiedział.

Przypomniał też o realizacji programu modernizacji służb mundurowych, obejmującego także policję. Dzięki niemu powstają nowe obiekty, policja jest coraz lepiej wyposażona i uzbrojona.

Szkoła Policji w Pile została powołana w 1954 roku. Kilka lat później zaczęła się specjalizować w edukacji funkcjonariuszy służby kryminalnej. Obecnie kształcą się tu policjanci z całej Polski. Przez placówkę w skali roku przewija się kilka tysięcy słuchaczy, biorących udział w różnego rodzaju szkoleniach. (PAP)