Obchody rozpoczęcia żydowskiego święta Chanuka, zorganizowane w czwartek w Pałacu Elizejskim w Paryżu, są sygnałem wsparcia wysłanym do społeczności żydowskiej w obliczu wzrostu antysemityzmu – powiedziała w piątek premier Francji Elisabeth Borne, cytowana przez AFP. Podkreśliła przy tym, że uroczystości z udziałem prezydenta nie naruszają zasad świeckości państwa.

Borne o wspieraniu ludzi w praktykowaniu własnej religii

"Świeckość oznacza również pozwolić ludziom wierzyć lub nie wierzyć (w Boga). Oznacza także ochronę wyznań religijnych" – zauważyła Borne, która w piątek składa wizytę w Majotcie, położonym na Oceanie Indyjskim najbiedniejszym francuskim departamencie, zmagającym się z suszą i presją migracyjną.

"Przesłanie prezydenta w tym czasie jest takie, że chronimy i wspieramy wszystkich, którzy chcą praktykować swoją religię; w szczególności społeczność żydowską" – dodała Borne.

Rada Przedstawicielska Instytucji Żydowskich krytykuje

Rada Przedstawicielska Instytucji Żydowskich we Francji (Crif) skrytykowała w piątek fakt, że początek żydowskiego święta Chanuka był obchodzony w Pałacu Elizejskim w obecności głowy państwa. Przewodniczący Crif Yonathan Arfi nazwał to błędem, ponieważ francuska zasada świeckości nakazuje "trzymanie się z dala od wszystkiego, co religijne".

"Francuscy Żydzi zawsze uważali świeckość za prawo do ochrony i prawo do wolności. Wszystko, co osłabia sekularyzm, osłabia Żydów we Francji" – dodał Arfi.

Święto Chanuki

Wyznawcy judaizmu rozpoczęli w czwartek po zachodzie słońca obchody święta Chanuki (hebr. Święto Świateł). Zgodnie z kalendarzem żydowskim rozpoczyna się ono 25 dnia miesiąca kislew, a kończy - 2 dnia tewet. W kalendarzu gregoriańskim w tym roku rozpoczyna się ono 7 grudnia, a kończy 14 grudnia.