Rząd Węgier jest gotów do kompromisu z Komisją Europejską w kwestii punktów spornych dotyczących węgierskiego systemu edukacji, z powodu których UE tymczasowo zawiesiła przyszłe finansowanie programów Erasmus+ i Horyzont Europa - poinformował minister rozwoju regionalnego Węgier Tibor Navracsics, odpowiedzialny również za negocjacje z Komisją Europejską.

„Wczorajsze negocjacje z komisarzem Johannesem Hahnem (komisarz ds. budżetu – PAP) oraz Mariją Gabriel (komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży – PAP) zakończyły się sukcesem; programy Erasmus i Horyzont Europa będą kontynuowane, a węgierscy studenci będą mogli w nich bez przeszkód uczestniczyć” – napisał w czwartek na Twitterze Navracsics.

W pierwszej połowie stycznia węgierski opozycyjny dziennik „Nepszava” poinformował, że uczelnie publiczne na Węgrzech nie będą mogły korzystać z finansowania w ramach programu wymiany Erasmus+ oraz programu dotyczącego badań naukowych i innowacji Horyzont Europa. Decyzję w tej sprawie podjęli w połowie grudnia 2022 r. ministrowie finansów państw UE w reakcji na krytykę zarządzania publicznymi uczelniami wyższymi na Węgrzech.

Szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas zapowiedział wówczas, że rząd Węgier sam sfinansuje stypendia w ramach programu Erasmus w 2024 r., jeśli porozumienie z Komisją Europejską w tej sprawie nie zostanie osiągnięte.

Zgodnie z przyjętym w ostatnich latach prawem uniwersytety na Węgrzech zarządzane są przez fundacje; z kolei w ich radach zasiadają przedstawiciele koalicji Fidesz-KDNP. Navracsics podkreślił, że nic nie stoi na drodze, aby rząd w Budapeszcie zmienił obowiązujące regulacje, KE musi też jednak dać do zrozumienia, że współpraca będzie przebiegać bez zakłóceń.

Według danych KE, przytaczanych przez portal Telex, w 2020 r. w wymianach zagranicznych w ramach programu Erasmus+ uczestniczyło ponad 22,6 tys. Węgrów, a UE wsparła wymianę kwotą ponad 40 mln euro.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ mms/

arch.