Około 10 proc. lotów z paryskiego lotniska Roissy-Charles de Gaulle zostało w czwartek odwołanych z powodu strajków pracowników m.in. na tle warunków zatrudnienia - przekazał rzecznik operatora lotniska (ADP). Dodał, że w piątek należy się spodziewać podobnej liczby odwołanych lotów.

Z powodu planowanych demonstracji ruch drogowy wokół lotniska może być utrudniony, dlatego zaleca się, by pasażerowie dojeżdżali na nie w piątek pociągami - dodano.

Zaznaczono, że utrudnienia nie dotkną lotniska Orly - drugiego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów portu lotniczego aglomeracji Paryża.

W czwartek strajkują tylko pracownicy ADP, w piątek mają do nich dołączyć pracownicy linii lotniczych i innych przedsiębiorstw związanych z obsługą ruchu lotniczego.

To kolejne protesty pracowników branży lotniczej, którzy domagają się wyższych płac i lepszych warunków pracy - komentuje agencja Reutera. Do zakłócających obsługę pasażerów strajków dochodziło w ostatnim czasie na wielu lotniskach w Europie. Jako jedną z ich przyczyn podaje się zazwyczaj liczne zwolnienia w branży podczas pandemii Covid-19. Teraz, gdy ruch lotniczy wraca do poziomu sprzed pandemii odczuwany jest niedobór pracowników.