KE pozwała dziesięć państw w tym Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z brakiem pełnej transpozycji do prawa krajowego unijnego kodeksu łączności elektronicznej - przekazała w środowym komunikacie Komisja.

W związku z niepełnym wdrożeniem unijnego kodeksu łączności elektronicznej Komisja Europejska pozwała do TSUE ws. dziesięć państw członkowskich: Hiszpanię, Chorwację, Łotwę, Litwę, Irlandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowenię i Szwecję.

Jak podkreślono w komunikacie, kodeks unowocześnia unijne przepisy telekomunikacyjne z korzyścią dla konsumentów i przemysłu poprzez stymulowanie konkurencji, pobudzanie inwestycji, wzmacnianie rynku wewnętrznego i praw konsumentów.

Wyjaśniono, że termin wdrożenia przepisów unijnych w tej sprawie minął 21 grudnia 2020 r. Po tej dacie KE wszczęła 24 postępowania ws. uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając 4 lutego 2021 r. wezwania do usunięcia uchybienia, a 23 września 2021 r. przesłała uzasadnione opinie do 18 państw członkowskich.

"Do dziś państwa członkowskie wymienione powyżej nie wypełniły swoich zobowiązań wynikających z kodeksu w zakresie informowania Komisji o krajowych środkach transpozycji, w związku z czym Komisja skierowała te sprawy do Trybunału" - podkreślono.

Europejski kodeks łączności elektronicznej wszedł w życie w grudniu 2018 r., a państwa członkowskie miały dwa lata na wdrożenie jego przepisów. Komisja przekonuje, że jest to główny akt prawny mający na celu urzeczywistnienie europejskiego społeczeństwa gigabitowego i zapewnienie pełnego udziału wszystkich obywateli UE w gospodarce cyfrowej i społeczeństwie cyfrowym.