48,6 proc. badanych uważa, że rząd powinien wypowiedzieć dotychczasowy Konkordat z Kościołem i negocjować na nowo relacje na linii państwo - Kościół.

Przeciwnego zdania jest 33,1 proc. respondentów - wynika z opublikowanego w niedzielę przez Wirtualną Polskę sondażu United Surveys.

W najnowszym sondażu ankietowanych zapytano: "Czy zgadza się Pan/i ze stwierdzeniem że nowy rząd powinien wypowiedzieć dotychczasowy Konkordat z Kościołem i negocjować zasady na linii państwo - Kościół na nowo?".

48,6 proc. respondentów poparło wypowiedzenie Konkordatu - 35 proc. z nich odpowiedziało "zdecydowanie się zgadzam", a 13,6 proc "raczej się zgadzam". "Przeciwnego zdania było 33,1 proc. (+raczej się nie zgadzam+ - 16,7 proc., a +zdecydowanie się nie zgadzam+ - 16,4 proc.). Brak zdania w tej sprawie zadeklarowało 18,3 proc." - podała Wirtualna Polska.

Według portalu, "zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy przyjrzymy się ankietowanym pod kątem ich preferencji wyborczych". "Wyborcy koalicji rządowej (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Lewica) w zdecydowanej większości są za zmianami w Konkordacie. Wskazuje na to 69 proc. badanych (51 proc. wybrało odpowiedź +zdecydowanie się zgadzam+, a 18 proc. +raczej się zgadzam+). Przeciwnego zdania było 13 proc. badanych (7 proc. +raczej się nie zgadzam+, a 6 proc. +zdecydowanie się nie zgadzam+). 18 proc. odpowiedziało, że nie ma zdania w tej sprawie" - poinformowano.

Dodano, że "w przypadku wyborców opozycji (Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja) aż 71 proc. uznaje, że nie należy wprowadzać zmian w Konkordacie (40 proc. +zdecydowanie się nie zgadzam+, a 31 proc. +raczej się nie zgadzam+). "Jedynie 7 proc. jest przeciwnego zdania (3 proc. +zdecydowanie się zgadzam+, a 4 proc. +raczej się zgadzam+). Zdania nie miało 22 proc. ankietowanych tej grupy" - czytamy.

Badanie przeprowadzono w dniach 15-17 grudnia metodą CAWI na grupie 1000 osób.