Do tej pory Szynkowski vel Sęk pełnił funkcję sekretarza stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ; na to stanowisko powołany został w miejsce Marka Magierowskiego w czerwcu 2018 przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.
Od 2015 roku jest posłem PiS. Przed nominacją w MSZ był członkiem sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych, a także przewodniczącym polsko-niemieckiej grupy bilateralnej w Sejmie.
Szynkowski vel Sęk obejmie funkcje ministra ds. UE po Konradzie Szymańskim, którego w środę prezydent - na wniosek premiera - odwołał ze składu Rady Ministrów, z urzędu ministra do spraw Unii Europejskiej.
Prezydent o ministrze ds. UE: Ma doskonale opanowaną specyfikę współpracy z Niemcami
"Jest to objęcie w rządzie bardzo ważnej teki związanej z wielką odpowiedzialnością, zadania trudnego, ale absolutnie leżącego w obrębie pańskich niewątpliwych, wielkich i wykazanych kompetencji" - wskazał prezydent.
Prezydent przypomniał, że Szynkowski vel Sęk "zajmuje się sprawami zagranicznymi RP już od lat, z wielkim doświadczeniem w MSZ przy wykonywaniu bardzo ważnych misji - nie tylko codziennej pracy sekretarza stanu w tym ministerstwie, ale także tego, co realizowane było poza granicami w relacjach z naszymi właśnie europejskimi sojusznikami i również naszymi sąsiadami".
Dodał, że "relacje z Republiką Federalną Niemiec, relacje polsko-niemieckie leżały m.in. właśnie dotychczas w gestii pana ministra". "Cóż tu wiele mówić, przecież doskonale wiemy, że w ramach UE to RFN, nasz największy w Unii partner, a zarazem sąsiad, jest tym państwem, które pełni rolę szczególną" - powiedział Andrzej Duda.
"Stąd uważam, że ten wybór jest znakomity, bo tę specyfikę współpracy z naszym zachodnim sąsiadem, działania w tym obrębie, ale również tematyki związanej ze sprawami brukselskimi, pan minister ma - śmiało mogę powiedzieć - doskonale opanowaną" - ocenił prezydent mówiąc o Szynkowskim vel Sęku.
"Nie mam wątpliwości, że z tym zadaniem, trudnym zadaniem, poradzi pan sobie znakomicie. Nie mam żadnych wątpliwości, ponieważ znam doskonale pańską determinację w prowadzeniu polskich spraw" – powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.
"Będziemy z całą pewnością mogli liczyć na dobrą współpracę z panem ministrem, ale będziemy mogli zarazem z całą pewnością liczyć na to, że Polska będzie dobrze reprezentowana, a w zakresie polskich interesów realizowane będzie maximum" – dodał prezydent.
Jak zapewnił, nie ma wątpliwości, "że ta teka konstytucyjnego ministra trafia we właściwe ręce i że wybór dokonany przez pana premiera jest bardzo dobry". "To dla mnie fundamentalne, aby rozumieć naszą pozycję w Europie i jej znaczenie w Europie z pełnym zdrowym rozsądkiem i umiarkowaniem, ale jednocześnie godnością i właśnie dokładnie zrozumieniem tej pozycji, bez żadnych kompleksów" – mówił prezydent.
Szymon Szynkowski vel Sęk - sylwetka
Szymon Szynkowski vel Sęk urodził się 24 listopada 1982 roku w Poznaniu. Ukończył stosunki międzynarodowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W latach 2003-2004 był stypendystą na uniwersytecie w niemieckim Osnabruck. Był asystentem europosła Marcina Libickiego, posła Jacka Tomczaka oraz dyrektorem biura europosłów PiS – Konrada Szymańskiego, a później Ryszarda Czarneckiego.
W latach 2006-2015 był radnym Poznania, kierował także klubem PiS w Radzie Miasta. Był założycielem i przewodniczącym lokalnego think-tanku „Projekt Poznań” (2012–2016).
W latach 2006–2015 sprawował mandat radnego miasta Poznań. Był delegatem Poznania w Zarządzie Miast Polskich. Jest autorem wielu publikacji prasowych nt. prawa europejskiego i polityki lokalnej. W lutym 2020 został mianowany nowym pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w Poznaniu.
Nowy minister ds. Unii Europejskiej jest również pianistą-amatorem; jako wiceszef MSZ angażował się między innymi we wsparcie Konkursu Chopinowskiego. Polityk posługuje się również językiem niemieckim.(PAP)
(PAP)