Poseł Partii Republikańskiej Kamil Bortniczuk zostanie ministrem sportu i turystyki. Od poprzedniej rekonstrukcji rządu za sport odpowiadał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Premier Mateusz Morawiecki informując we wtorek o utworzeniu ministerstwa sportu i turystyki, podkreślił, że funkcję szefa tego resortu zaproponował Kamilowi Bortniczukowi, który ją przyjął. Zmian w rządzie dokona prezydent Andrzej Duda we wtorek o godz. 17.

Ministerstwo Sportu zostało ponownie wyodrębnione w wyniku rekonstrukcji. Dotąd był to dział ministerstwa kultury dziedzictwa narodowego i sportu, który nadzorował wicepremier Piotr Gliński; pozostanie on ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.

Bortniczuk od grudnia 2019 r. do kwietnia 2020 r. był wiceministrem funduszy i polityki regionalnej jako polityk Porozumienia - ugrupowania, które wraz z PiS oraz Solidarną Polską, tworzyło Zjednoczoną Prawicę.

Złożył rezygnację z tej funkcji w związku ze sporem o organizację wyborów prezydenckich. Lider Porozumienia wicepremier Jarosław Gowin sprzeciwił się wówczas organizacji wyborów korespondencyjnych, zaproponował zmianę konstytucji, aby wydłużyć kadencję prezydenta i nie organizować wyborów w czasie pandemii.

W lutym 2021 r. Bortniczuk został najpierw zawieszony, a następnie wykluczony z Porozumienia w wyniku konfliktu części członków partii z Jarosławem Gowinem. Bortniczuk znalazł się w gronie zwolenników Adama Bielana, który zarzucał Gowinowi bezprawne sprawowanie funkcji szefa partii w wyniku wygaśnięcia kadencji. Ostatecznie Bielan założył Partię Republikańską, do której dołączył Bortniczuk.

Kiedy po zdymisjonowaniu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anny Korneckiej oraz ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, Porozumienie opuściło koalicję rządzącą, Partia Republikańska dołączyła do Zjednoczonej Prawicy.

Kamil Bortniczuk (ur. w 1983 roku) w 2015 roku bez powodzenia startował do Sejmu z listy PiS w woj. opolskim; w 2018 r. objął mandat posła VIII kadencji po Bartłomieju Stawiarskim, który został wybrany na burmistrza Namysłowa. W 2019 roku został posłem Sejmu IX kadencji wybranym z listy PiS. Zasiada w klubie PiS.

W przeszłości, jako członek PiS od 2002 r., sprawował mandat radnego miejskiego w Głuchołazach (w latach 2006-2010); w 2010 został radnym startując z własnego komitetu. Dwukrotnie bezskutecznie ubiegał się o urząd burmistrza Głuchołazów, dwukrotnie przegrywając z Edwardem Szupryczyńskim.

Należał do partii Polska Jest Najważniejsza, z listy PJN bezskutecznie startował w wyborach parlamentarnych w 2011 r.; współtworzył Polskę Razem, która została przekształcona w Porozumienie. W 2018 roku został rzecznikiem prasowym Porozumienia; funkcję tę pełnił do stycznia 2020 r.

Przed wyborami w 2015 r. był w zespole doradców Beaty Szydło gdzie odpowiadał za kwestie funduszy europejskich. Od 2016 r. był dyrektorem gabinetu ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Kamil Bortniczuk ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim (2007 r.) oraz prawo na Uniwersytecie Gdańskim (2017 r.). Jest żonaty, ma czwórkę dzieci.