Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego w 2014 roku wyniósł 257 tysięcy złotych. Dobiesław Tymoczko z NBP podkreśla, że bogatsi są mieszkańcy wsi. Wyjaśnia, że przeciętny majątek gospodarstwa domowego na wsi przewyższa to, co posiadają mieszkańcy miast. Dobiesław Tymoczko tłumaczy to zjawisko między innymi korzyściami, jakie wieś odniosła po wejściu Polski do Unii Europejskiej i dodaje "pora skończyć z mitem biednego rolnika".
Przeciętny majątek polskiego gospodarstwa domowego to 56 procent średniego majątku gospodarstw w strefie euro. Okazuje się jednak, że jesteśmy równie zamożni, co mieszkańcy państw, które uznajemy za bogatsze. W przeliczeniu majątek polskiego gospodarstwa domowego wynosi 61,7 tysięcy euro, podczas gdy w Niemczech jest to około 10 tysięcy euro mniej. Dobiesław Tymoczko wyjaśnia, że charakterystyka polskiej gospodarki jest taka, że Polacy zwykle są właścicielami mieszkań, w których mieszkają. Tymczasem Austriacy, czy Niemcy znacznie częściej mieszkania wynajmują.
Najbogatsze w strefie euro są gospodarstwa domowe w Luksemburgu, ze średnim majątkiem wynoszącym blisko 400 tysięcy euro, a także na Cyprze, gdzie przeciętna ma prawie 270 tysięcy euro. Najmniejszym majątkiem mogą się pochwalić Niemcy, a także Słowacy. Ci ostatni średnio mają 61,2 tysiąca euro.
Komentarze (8)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeTo, że statystycznie można mięć półtora dziecka jest do obronienia.
To że przy dysproporcjach na korzyść Niemców utrzymujących się od zakończenia wojny, zarabiając średnią krajową 14tys zł przy płacy minimalnej 8,5 Euro, można być biedniejszym od tego który zarabia średnio niecałe 4tys przy płacy minimalnej cztery razy mniejszej jest nie do obrony!
Czy tam pracują ekonomiści, czy wioskowe głupki? Za co dostają pieniądze?!
Chyba, że NBP sugeruje, że powinniśmy szykować się na następny najazd...