Sprzed warszawskiego Kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu ruszyła w sobotę w południe XII Parada Schumana; jej hasłem przewodnim jest w tym roku Europejski Dzień Wolontariatu. Przemówienie na Paradzie ma wygłosić prezydent Bronisław Komorowski.

Mamy być z czego dumni, mamy o czym marzyć w dalszym ciągu - mówił prezydent Bronisław Komorowski w sobotę do uczestników XII Parady Schumana. Zbliża się moment, kiedy będziemy mogli dawać więcej innym krajom UE - podkreślił.

"Zbliża się ten moment, kiedy naszą pozycję (w Unii Europejskiej) zamienimy także w silny wpływ na to jaka UE będzie w przyszłości. Mamy być z czego dumni, mamy o czym marzyć w dalszym ciągu" - mówił prezydent.

Komorowski podkreślił, że Polska jako jedyny kraj UE, który skutecznie obronił się przed kryzysem gospodarczym i może być natchnieniem dla innych państw. "Zbliża się taki wspaniały moment, kiedy my będziemy mogli dawać więcej innym krajom UE, więcej jeśli chodzi o pomysł na Europę, więcej jeśli chodzi o inspirację do wspólnych działań" - wyliczał.

Prezydent zaznaczył, że przynależność do UE oznacza nie tylko 70 mld zł, które "Polska potrafiła wykorzystać w czasie członkostwa, ale to także nasz wzrost gospodarczy, to nasza szansa na realizację marzeń o nowoczesności, to także i ta +zielona wyspa+, która była wspaniałym faktem i do dziś jest czymś z czego możemy być dumni".

Prezydent powiedział, iż bardzo się cieszy, że już tyle lat trwają spotkania "europejskich entuzjastów, optymistów, którzy wierzą w to i wierzyli zanim Polska została członkiem UE, że nasze członkostwo w Unii to jest wspaniały, złoty interes dla Polski".

Parada Schumana jest kulminacją XVIII Polskich Spotkań Europejskich. Na trzech lawetach: Fundacji Schumana, Europejskiego Roku Wolontariatu i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej jedzie młodzież ze Szkolnych Klubów Europejskich i wolontariusze.

Z pierwszej lawety uczestników Parady pozdrawiają m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, byli lewicowi premierzy Leszek Miller i Włodzimierz Cimoszewicz oraz szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki.

Jest też autobus (doubledecker) Biura Informacji Parlamentu Europejskiego, który przejedzie w asyście orkiestry dudziarzy, szczudlarzy i kuglarzy. Za nimi bus "We are Europeans" z uczestnikami z krajów bałkańskich, także w towarzystwie szczudlarzy niosących flagi państw bałkańskich.

Barwny korowód podąża w rytmie bałkańskich melodii. Na rogu ul. Ordynackiej i Nowego Światu ustawiono scenę, z której uczestników Parady powita prezes Fundacji Schumana Anna Radwan. Zaplanowane są przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego, Tadeusza Mazowieckiego oraz prezydent Warszawy. Mają zostać też zorganizowane konkursy i quizy oraz odśpiewana "Oda do Radości".

W godz. 13-15 będzie można odwiedzić Miasteczko Europejskie ze stoiskami informacyjnymi instytucji unijnych oraz organizacji pozarządowych. Chętni będą mogli wziąć udział w zabawach, konkursach z nagrodami, pokazach i nauce tańców.

Robert Schuman (1886-1963), minister spraw zagranicznych Francji i twórca powojennego planu pojednania między Francją i Niemcami, jest uznawany za jednego z twórców zjednoczonej Europy. Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Plan Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. Dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest Dzień Europy.