W aurze napięcia na linii Nowogrodzka – Pałac Prezydencki Andrzej Duda rozgląda się za potencjalnymi sojusznikami. Wiele wskazuje na to, że znajdzie ich w lokalnych włodarzach. Ale ci stawiają warunki.
Po wakacjach merytoryczne prace rozpocznie powołany przez Andrzeja Dudę zespół ds. przeglądu prawa samorządowego, złożony m.in. z przedstawicieli władz lokalnych oraz ekspertów. Do pierwszego spotkania jego członków doszło już 19 lipca – a więc tuż przed tym, jak prezydent zawetował ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i KRS. Spotkanie prowadziło dwóch prezydenckich ministrów: Paweł Mucha i Andrzej Dera.
Zespół ma przygotować podwaliny kompleksowej reformy przepisów samorządowych. – Poproszono nas, by przy proponowaniu kierunku zmian trzymać się kwestii niezwiązanych bezpośrednio z finansami publicznymi, bo to wiązałoby się z koniecznością negocjowania w tej sprawie z Ministerstwem Finansów i rządem, a to nie będzie łatwe. Zwłaszcza teraz, gdy stosunki są dość napięte – mówi jeden z samorządowców.