Nowe połączenia są wynikiem porozumienia, sfinalizowanego przez strony po serii rozmów w lipcu i listopadzie br. Rano w poniedziałek pierwszy chiński frachtowiec wyruszył w symboliczny bezpośredni rejs z portu Tianjin do tajwańskiego portu Kaohsiung.
Zgodnie z chińsko-tajwańskim porozumieniem, uruchomione zostaną regularne czarterowe rejsy, łączące wyspę z Chinami. Takich lotów ma być 108 tygodniowo. Ich pasażerami będą głównie tajwańscy biznesmeni, inwestujący w Chinach. Jak pisze agencja Reutera, nowe połączenia mają zmniejszyć koszty, ponoszone przez 750 tysięcy tajwańskich przedsiębiorców, prowadzących interesy w Chinach a także prowadzić do ściślejszego powiązania gospodarki tajwańskiej z dynamicznie rozwijającą się gospodarką Chin.
Czarterowe samoloty latać będą skróconymi, bezpośrednimi trasami - do tej pory musiały lądować w Hongkongu. Startować będą z 16 chińskich miast - obecnie wykorzystywały jedynie lotniska w pięciu.
Oprócz lotów pasażerskich, co tydzień ma odbywać się 60 bezpośrednich lotów samolotów transportowych. W transporcie morskim dla nowych połączeń otwarto 11 tajwańskich portów i 63 porty w Chinach.
Pekin tradycyjnie uważa Tajwan za swą zbuntowaną prowincję - podobnie jak rząd w Tajpej uważa się za jedyne legalne władze całych Chin a Tajwan - za jedną z chińskich prowincji.