Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony" jest Bartosz Grodecki, polski dyplomata i urzędnik państwowy, od 2020 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mury, zasieki na granicach

– To się dzieje w Europie od dłuższego czasu. To nie jest tak, że ten temat jest na agendzie europejskiej od niedawna. Murów granicznych jest już w Europie 15,16 na różnych odcinkach granic. To nie jest temat nowy. To jest kwestia też bardzo poważnej dyskusji i działań, które powinna podjąć wspólnota europejska w kwestii uregulowania całego procesu migracyjnego, który jest łańcuchem daleko idących zależności, począwszy od krajów pochodzenia migrantów, poprzez kraje tranzytowe, kraje docelowe. W ten łańcuch powinien wchodzić proces szybkiego procedowania o ochronę międzynarodową, rozbudowany system readmisji, który absolutnie kuleje i na końcu, kwestię przyszłości strefy Schengen. W tej chwili mamy taką sytuację, że w niedawnym czasie wszystkie te procesy skupiły się, jak w soczewce w jednym momencie. Mieliśmy wschodni odcinek granicy, Białoruś, być może zaraz Kaliningrad, co jest wyrazem dzisiejszego komunikatu premiera Błaszczaka, ale mamy też szlak zachodnio bałkański – mówi Bartosz Grodecki.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Bartosz Grodecki – polski dyplomata i urzędnik państwowy, od 2020 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.