Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), nazywany także pierwszego kontaktu lub rodzinnym, musi być lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, czyli takim, który ma umowę (kontrakt) z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych w danym roku kalendarzowym lub pracuje w placówce, z którą fundusz podpisał umowę.

Może to więc być lekarz pracujący w publicznym lub niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej (np. przychodni, spółdzielni lekarskiej), przyjmujący w ramach grupowej lub indywidualnej praktyki lekarskiej (w tzw. prywatnym gabinecie, pod warunkiem że podpisał umowę z NFZ).

Specjalizacje lekarzy

Lekarzem POZ może być lekarz, który ma ukończoną specjalizację:

  • - medycyny rodzinnej,
  • - medycyny ogólnej,
  • - chorób wewnętrznych (internista) oraz
  • - pediatrii.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

W zależności od swojego przygotowania zawodowego i specjalizacji, lekarz POZ opiekuje się następującymi grupami pacjentów:- lekarz pediatra – dziećmi i młodzieżą do 18 roku życia – liczba ubezpieczonych na jednego lekarza nie może przekraczać 1320 osób,- lekarz chorób wewnętrznych – osobami dorosłymi po ukończeniu 18 roku życia – do 2500 pacjentów na jednego lekarza oraz- lekarz rodzinny i ogólny – wszystkimi osobami, niezależnie od wieku – pod jego opieką nie może znajdować się więcej niż 2750 chorych.

Obowiązki

To on decyduje o sposobach leczenia chorego, kierowaniu pacjentów do poradni specjalistycznych oraz jeżeli wymaga tego stan zdrowia chorego, do szpitala. Lekarz POZ wnioskuje także o wysłanie pacjenta na leczenie uzdrowiskowe, przyznanie przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. Ponadto realizuje zadania z obszaru profilaktyki i promocji zdrowia. Lekarz rodzinny jest odpowiedzialny za wykonywanie szczepień ochronnych, w tym także szczepień u dzieci i młodzieży szkolnej.Do jego podstawowych obowiązków należy także:

  • - zapewnienie właściwej jakości świadczeń,
  • - udzielanie świadczeń zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej i najnowszą wiedzą medyczną oraz
  • - prowadzenie dokumentacji medycznej pacjenta.

Lekarz rodzinny decyduje także o tym, któremu pacjentowi przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego (np. karetką pogotowia), w tym także lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej.

Skierowania

Lekarz POZ, jeżeli wymaga tego stan zdrowia pacjenta, wystawia także skierowania do wybranych lekarzy specjalistów. Skierowanie takie jest wymagane np. do gastrologa czy urologa. Lekarz rodzinny wystawia dwa rodzaje skierowań na wizyty u specjalisty:

  • - na konsultację - daje ono prawo pacjentowi do jednorazowej wizyty u wybranego specjalisty,
  • - na leczenie lub kontynuowanie leczenia - jest ono ważne do momentu zakończenia leczenia przez specjalistę.
Dominika Sikora

Podstawa prawna

  • - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) - wersja obowiązująca do 30.09.2006 r.
  • - Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.) - wersja obowiązująca od 01.10.2006 r., tekst uwzględnia zmiany z Dziennika Ustaw nr 104 z 2006 r..