Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek mówił do Polaków o przypadającym tego dnia wspomnieniu liturgicznym błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Papież apelował o budowę sprawiedliwego ładu społecznego w Polsce.

Zwracając się do polskich pielgrzymów Franciszek powiedział: "Dzisiaj w liturgii wspominamy błogosławionego męczennika, księdza Popiełuszkę. Odważnie dopominał się w sprawie robotników i ich rodzin, domagając się sprawiedliwości, godziwych środków do życia, cywilnej i religijnej wolności Ojczyzny".

Papież przypomniał, że mottem posługi kapłana były słowa świętego Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”. "Niech te słowa będą dzisiaj również dla was, dla waszych rodzin i narodu polskiego wezwaniem do budowania sprawiedliwego ładu społecznego, w codziennym poszukiwaniu ewangelicznego dobra" - dodał Franciszek.

Wspomnienie liturgiczne księdza Popiełuszki przypada w rocznicę jego śmierci w 1984 roku. Kapłan został zamordowany przez funkcjonariuszy SB.

W katechezie papież mówił o uczynkach miłosierdzia: głodnych nakarmić i spragnionych napoić. Zauważył, że jedną z konsekwencji dobrobytu jest to, że ludzie zamykają się w sobie i stają się niewrażliwi na potrzeby innych.

Jak powiedział Franciszek, media często informują o ludziach głodujących i pozbawionych dostępu do wody. "W obliczu niektórych takich wiadomości, a szczególnie obrazów, opinia publiczna jest poruszona. Od czasu do czasu podejmowane są kampanie pomocy, aby pobudzić do solidarności" - zaznaczył.

Zdaniem papieża napływające w wyniku tego darowizny przyczyniają się do złagodzenia cierpienia wielu osób, a taka forma miłosierdzia jest ważna, ale - jak ocenił - "nie angażuje nas bezpośrednio". "Warto też pomyśleć o pomocy na rzecz potrzebujących, żyjących obok nas, których spotykamy na ulicy, lub pukających do naszych domów. Czy usiłujemy zaradzić ich potrzebom?" - pytał.

Franciszek zaapelował: "Niech dojrzewa w nas solidarna świadomość, uznająca pożywienie i dostęp do wody za powszechne prawo wszystkich ludzi, które nie dopuszcza różnic czy dyskryminacji".

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)