Dziś, 6 sierpnia Andrzej Duda, po zaprzysiężeniu przed Zgromadzeniem Narodowym, obejmie najwyższy urząd w państwie. Będzie szóstym, po 1989 roku, prezydentem Polski.

Andrzej Duda zwyciężył w wyborach prezydenckich, pokonując w drugiej turze Bronisława Komorowskiego, ubiegającego się o reelekcję. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdobył 51,55 procent głosów.

Polityk i prawnik, do niedawna - europoseł. Ma 42 lata. W latach 2006-2007 był wiceministrem sprawiedliwości, a następnie członkiem Trybunału Stanu. Od 2008-go do 2010 roku - podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Później - poseł na Sejm oraz krótko, bo od listopada 2013-go do stycznia 2014 roku - rzecznik prasowy PiS.
Po wygranej w wyborach prezydenckich Andrzej Duda oświadczył, że wierzy, iż uda się w Polsce odbudować wspólnotę i razem zmieniać kraj. Zapowiedział, że będzie sprawował otwartą prezydenturę, rozmawiając także z tymi, z którymi się nie zgadza.


Podczas kampanii wyborczej zadeklarował, że złoży projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego oraz będzie dążył do podwyższenia kwoty wolnej od podatku.
W walce o prezydenturę towarzyszyło mu hasło "Przyszłość ma na imię Polska". Duda, jak mówił, zdecydował się zawrzeć z wyborcami umowę programową. Składała się ona z czterech filarów: rodzina, praca, bezpieczeństwo i dialog.


Zdaniem Andrzeja Dudy, podstawowym celem polskiej polityki zagranicznej powinno być wzmacnianie pozycji i bezpieczeństwa Polski. W tym celu należy wynegocjować nowe gwarancje w ramach NATO. W jego opinii, trzeba zrobić wszystko, żeby w naszym kraju stacjonowały jednostki sojuszu, najlepiej bazy polsko-amerykańskie. Postuluje też odbudowę polskiego przemysłu, reformę wymiaru sprawiedliwości, wsparcie młodych, rodzin i przedsiębiorczości, a także zmiany w szkolnictwie.

Zwolennicy Andrzeja Dudy chwalili go za dynamiczną kampanię. Krytycy natomiast twierdzili, że była bezbarwna, prowadzona w cieniu lidera partii Jarosława Kaczyńskiego oraz posługująca się negatywnymi odniesieniami w stosunku do głównego rywala Bronisława Komorowskiego.

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. W latach 1984-1990 należał do harcerstwa. W 1996 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Rok później rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ, a od 2001-go w Katedrze Prawa Administracyjnego. W 2005 roku obronił doktorat z prawa.

Karierę polityczną rozpoczął, jako działacz Unii Wolności. Po wyborach w 2005 roku rozpoczął współpracę z Klubem Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości. Jako doradca ugrupowania uczestniczył w pracach komisji parlamentarnych, zarówno Sejmu, jak i Senatu.

W 2006 roku na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry objął stanowisko podsekretarza stanu w tym resorcie. Był odpowiedzialny za legislację, współpracę międzynarodową oraz przebieg informatyzacji sądów i prokuratur. W 2007 roku został wybrany przez Sejm w skład Trybunału Stanu. Od 2008-go do 2010-go był podsekretarzem stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W 2010 roku bez powodzenia kandydował na prezydenta Krakowa z ramienia PiS, uzyskał natomiast mandat radnego. W 2011-tym został posłem na Sejm z listy PiS. Od listopada 2013 do stycznia 2014 był rzecznikiem prasowym partii. Następnie wszedł w skład Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, a tym samym wygasł jego mandat sejmowy.

W 2008 roku Andrzej Duda otrzymał portugalski Krzyż Wielki Orderu Zasługi. W 2011 roku wystąpił w filmie dokumentalnym o katastrofie smoleńskiej zatytułowanym "Mgła".
Żonaty z Agatą Kornhauser-Dudą, nauczycielką. Ma córkę Kingę, studentkę prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.