Zmiany w systemie emerytalnym to temat, wokół którego będzie się ogniskować kampania przed wyborami do parlamentu. A to dlatego, że obiecali je główni oponenci w rozstrzygniętych właśnie wyborach prezydenckich. Ustępujący prezydent Bronisław Komorowski zaproponował możliwość przejścia na emeryturę bez względu na wiek po 40 latach opłacania składek. Kancelaria Prezydenta opracowała nawet dokładny projekt przepisów, ale wczoraj – nieoczekiwanie – wycofała go z konsultacji społecznych. Prezydent obwarował swoją główną propozycję wieloma dodatkowymi warunkami.
Z nowego rozwiązania miały korzystać tylko osoby, które zaczęły pracować przed ukończeniem 20. roku życia. Wynikało to z faktu, że nowe przepisy są adresowane do pracowników, którzy z dużym prawdopodobieństwem pracowali fizycznie, a więc ich dalsze oczekiwane trwanie życia w zdrowiu byłoby krótsze niż osób z wyższym wykształceniem. Dodatkowy warunek: prawo do świadczenia bez względu na wiek miało być uzależnione od tego, czy zainteresowany zgromadził na kontach w ZUS i OFE środki umożliwiające wypłatę świadczenia w wysokości 130 proc. najniższej emerytury. Dodatkowo ubiegający się o takie świadczenie musiałby zakończyć działalność gospodarczą albo rozwiązać stosunek pracy.
Konkurencyjny pomysł Andrzeja Dudy był bardziej radykalny. Prezydent elekt zapowiadał odwrócenie reformy wieku emerytalnego. O ile plan Bronisława Komorowskiego obwarowano wieloma warunkami, by uniknąć kolejnych wydatków budżetowych, o tyle ponowne obniżenie wieku zgłaszane przez Dudę kosztowałoby krocie; według wyliczeń MF dopłaty do systemu przez kolejne 45 lat przekroczyłyby ponad 1,4 bln zł. Nie ma więc pewności, czy pomysł się utrzyma, tym bardziej że porozumienie, jakie kandydat PiS podpisał ze związkami zawodowymi, wspomina głównie o stażu pracy uprawniającym do przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek.
Nawet jeśli obniżenie wieku znajdzie się w konkretnym projekcie ustawy, to i tak jest małoprawdopodobne, by uchwalił je obecny Sejm. I nie chodzi nawet o to, że większość ma w nim koalicja PO–PSL (która podwyższyła wiek emerytalny), lecz o brak czasu. Duda obejmie urząd 6 sierpnia, wybory do Sejmu mają się odbyć w październiku. Na proces legislacyjny zostałyby dwa, trzy miesiące.
zobacz także:
- Abonament i przejazdy: Zobacz, na jakie zniżki mogą liczyć emeryci »
- Koniec emerytalnego projektu Komorowskiego. Kancelaria wycofała go z konsultacji »
- Emerytura po 40 latach pracy tylko dla osób, które zgromadzą w ZUS środki na wypłatę minimalnego świadczenia? »
- Kosiniak-Kamysz: Propozycja Komorowskiego nie jest odejściem od reformy emerytalnej z 2012 roku »
- ZUS dzieli emerytów na gorszych i lepszych. Świadczeniobiorcy zaskarżą wychowawczy do TK »
- Szydło zapewnia: Duda podtrzyma swoje obietnice w sprawie obniżenia wieku emerytalnego »
W kampanii Duda ostro licytował w jeszcze jednej sprawie: podniesienia kwoty wolnej do 8 tys. zł rocznie (dziś wynosi ona 3091 zł). Projekt może podzielić los planów emerytalnych prezydenta elekta (poczeka na nowy Sejm). W scenariuszu, w którym wygra PiS, na wejście w życie zmian poczekamy do 2017 r. Jeśli ich nie wygra, propozycje wylądują w koszu. Łatwo będzie to uzasadnić: brak pieniędzy i obowiązująca reguła wydatkowa, która – nawiązując do bieżącej koniunktury w gospodarce – ustala sztywny limit wydatków.
– Obietnice z pewnością będą składać obie strony, ale do ich realizacji będzie bardzo daleko. Co prawda niebawem zostanie zdjęta z Polski procedura nadmiernego deficytu, ale nie jest to decyzja dana raz na zawsze. Przywrócenie procedury ze względu na rozluźnienie polityki budżetowej może skutkować zablokowaniem unijnego finansowania. Realnie patrząc, mamy mało miejsca na tak gruntowne zmiany, jak obniżenie wieku emerytalnego czy zwiększenie kwoty wolnej – mówi ekonomista Raiffeisen Polbank Michał Burek.
zobacz także:
Ale zarówno emerytalne, jak i podatkowe zapowiedzi Dudy stawiają pod ścianą rząd, który nie będzie mógł ich zignorować w toku kampanii wyborczej. Scenariusz pierwszy: przejęcie emerytalnego projektu prezydenta Komorowskiego i możliwie szybkie uchwalenie go. Scenariusz drugi: rządowa ucieczka do przodu, czyli przedstawienie swoich pomysłów podatkowych już teraz, aby Sejm miał czas na ich przyjęcie, np. wprowadzenie degresywnej kwoty wolnej czy radykalne zwiększenie kosztów uzyskania przychodów. Ale tu jest haczyk: jeśli rząd podejmie tę grę, powinien uwzględnić skutki zmian w przyszłorocznym budżecie. Jego projekt będzie musiał przyjąć do końca września, czyli jeszcze przed wyborami do Sejmu.
StAAbrA(2015-05-26 08:43) Zgłoś naruszenie 00
Emeryt ma czas .
OdpowiedzPoczeka .
Ludzie chca...(2015-05-26 11:53) Zgłoś naruszenie 00
Ludzie chca zwiekszenia kwoty wolnej od podatku.
OdpowiedzKwota wolna od podatku dotyczy wszystkich platnikow PIT, w tym rencistow i emerytow rowniez.
Koszty uzyskania przychodow dotycza tylko pracownikow.
sprawiedliwosc(2015-05-27 00:04) Zgłoś naruszenie 00
Wystarczy zlikwidować kominy płacowe i te niezrozumiałe gigantyczne nagrody dla wybrańców, a pieniędzy z pewnością wystarczy na emerytury!!! A nawet jeszcze zostanie.
Odpowiedzwrocławianka(2015-05-26 23:55) Zgłoś naruszenie 00
Najprawdopodobniej koalicja PO i PSL będzie blokowała zmiany emerytalne zapowiedziane przez p.Dudę. Dlatego w wyborach parlamentach na pewno zagłosuję na PiS, by możliwe było wprowadzenie zmian emerytalnych zapowiedzianych przez p. Dudę.
OdpowiedzNatomiast widzę, że liczne obwarowania postawione przez p. Komorowskiego to było tylko mydlenie oczu wyborcom. Bo tak niby wprowadzą zmiany ale pod takimi warunkami, by niewielu na to się załapało. Zatem deklaracje p. Komorowskiego traktuję jako kiełbasę wyborczą. Dobrze, że na niego nie zagłosowałam.
I nigdy nie zagłosuję na PO i im podobnych.
qwerty(2015-05-26 21:18) Zgłoś naruszenie 00
Co innego "zajęcie się ustawą" (procedowanie) a co innego uchwalenie. Bez sensu piszecie, że "zajmie się dopiero przyszły Sejm". Jak zechce stary, to się zajmie.
Odpowiedzlokietek(2015-05-26 15:17) Zgłoś naruszenie 00
witam,co do wieku emerytalnego ;to oile wiem nikt nierozmawial z narodem polskim co otym sadza amoze mieli inny pomysl,lepszy; a skoro niepytano to teraz po-psl;niech zwrucom to co zabrali polakom;;Azwlaszcza uciekinier Tusk;;
OdpowiedzAndrzej D.(2015-05-26 14:24) Zgłoś naruszenie 00
Proponuję projekt ustawy dzięki któremu będzie można przejść na emeryturę zanim w
Odpowiedzogóie zacznie się pracować.
Gabi(2015-05-26 13:26) Zgłoś naruszenie 00
Rząd PO może się pochwalić zadłużeniem publicznym przypadającym na jednego Polaka -oficjalna kwota ponad 36 tys.PLN a faktyczna to ponad 80 tys PLN. Rozpasanie się elity rządzącej jest ogromne a do sprzedaży pozostały tylko lasy i trochę ziemi . Wierzyciele zawsze mogą powiedzieć oddajcie, czy ktoś zdaje sobie z tego sprawę. Przeciętny Polak jak dziecko nie ma świadomości ,że rodzice balują za pożyczone a on będzie to spłacał.
OdpowiedzFabian(2015-05-26 12:59) Zgłoś naruszenie 00
Nie należy się wiele spodziewać.
OdpowiedzW swoich kampaniach wyborczych, zarówno PiS w 2004r. jak i PO w 2007r. kolejno znosili podatek Belki. Oczywiście okazało się to pustymi obietnicami, a podatek potem dokręcono tak, że - wbrew ustawie - realnie przekracza 19%.
Największym niedostatkiem RP jest usankcjonowana nierówność społeczna w postaci grup uprzywilejowanych. Tam ładuje się miliardy, a brakujące - ściąga każdą dostępną drogą od reszty społęczeństwa.
Każda władza boi się ruszyć tematu by się nie narazić, bo to pozwala jej trwać.
Daleko nam do normalności.
Mural(2015-05-26 12:31) Zgłoś naruszenie 00
Dobrze, że Duda wygrał. Niech tam, niech wygra i PIS. Najgorzej będzie, jak po latach okaże się, że i oni nic nie zrobią dla narodu. Polak i przed, i po szkodzie głupi! A obiecanki cacanki, głupiemu radość. Szkoda czasu, bo żyje się tylko raz. Rządzący spod wszystkich sztandarów to wiedzą. Są mądrzy tylko w swoich sprawach. A póki co, nie planujcie wizyt w pałacu, zwłaszcza takich spontanicznych. "Przysięgał, jak sięgał. A przestał, jak dostał."
OdpowiedzInstytut segregacji rasowej III RP.(2015-05-26 11:52) Zgłoś naruszenie 00
Dzisiaj mamy pseudo reformę 67 lat TUSKOeBUZKA.
OdpowiedzKtóra podzieliła Naród na uprzywilejowanych wczesnych emerytów.
I na podludzi mających robić na nich aż do śmierci.
Dzisiaj podludzie III RP mają robić na uprzywilejowanych górników i mundurowych aż o 24 lata dłużej.
Pozdrawiam(2015-05-26 08:57) Zgłoś naruszenie 00
I tak się zdobywa głosy w tym wypadku emerytów, a jest ich sporo. Obiecać czego nawet potem nie da się zrealizować (morzna powiedzieć coś w rodzaju "sorki ludzie, ale brak mi kasy na realizację tej obietnicy") byle by tylko emeryci krzyknęli "huuuraaa na reszcie dobry kandydat" i już są zdobyte głosy. A gdyby tylko któryś z tych emerytów policzył ile to będzie kosztować - ciut by się zastanowil.
Odpowiedzwynalazca(2015-05-26 11:47) Zgłoś naruszenie 00
Hehehe, emerytury, podatki, z tego wszystkiego wprowadzą eutanazję, ja wam powiem Rodacy, oni nie chcą budować kraju,oni chcą zakopać kraj w Unii, zniszczyć tradycję, rozproszyć ludzi a przy okazji obłowić się pieniędzmi i posadkami gryzipiórków na następne 25 lat
Odpowiedzktostam(2015-05-26 10:48) Zgłoś naruszenie 00
Historia lubi się powtarzać. W Pierwszej Rzeczpospolitej królowie kupowali poparcie szlachty przywilejami, które doprowadziły do upadku i degrengolady Państwa i w konsekwencji do rozbiorów. Dzisiaj w taki sam sposób politycy kupują głosy wyborców.
OdpowiedzJeśli politycy będą na tyle głupi, żeby spełnić te obietnice to będziemy mieli w Polsce powtórkę z Grecji.
Wiecie jak głosować.(2015-05-26 10:16) Zgłoś naruszenie 00
Nie jesteśmy naiwni.
OdpowiedzDobrze wiemy , że śwynskie i parszywe liberały PO muszą przegrać jesienne wybory.
Żeby potem usunąć pseudo reformę emerytalną 67 lat TUSKOeBUZKA.
niecały(2015-05-27 08:29) Zgłoś naruszenie 00
w tym roku kończę 65 lat z 48 stażem pracy i powinienem przejśc na zasłużona emeryturę,ale Tusk przedłużył mi wiek o cały rok.Od pół roku jestem na zasiłku za co będe zył kiedy on się skończy? Prezydent Komorowski powinien dotrzymać danego słowa, ale zrobił cos takiego czego nawet najgorsza szmata by nie zrobiła.Gdyby miał choc troche godności chociażby ze względu na piastowane stanowisko to dokończył by obietnicę i złożył wniosek do sejmu.Ale obraził sie na cały naród i na tych co na niego głosowali również, i to jest tak niewiarygodne,że ktoś taki mógł zrobic takie świństwo.Na ta twarz nie mogę juz patrzeć,ona mnie przeraziła do czego człowiek jest zdolny.
Odpowiedzela(2015-05-26 09:57) Zgłoś naruszenie 00
i już po obiecankach:):) obiecanki cacanki a głupiemu radość
OdpowiedzInspektor Pracy(2015-05-26 09:43) Zgłoś naruszenie 00
Spotkalem 22 maja rano po nocnej zmianie starego styranego pracownika który zameldował Mi, że ma 48lat pracy nie uwzględniając szkoły ---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi? - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny znacznie finansowo.
Odpowiedz\” Stwierdził,że „gdybym miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !”
Reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta i niedziele-wigilie -sylwestry - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju) .
Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej Waszej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani.
Pan słyszał może o tym ,że gdy Oni pracowali lub służyli w zasadniczej w wojsku -- Tusk „gdy mu zabrakło alkoholu ćpał w ówczesnych latach w spółdzielni Świetlik narkotyki” a potem już jako premier powiedział do Nich i o Nich „cieszcie się że mieliście prace”.!
Komorowski pomogłęś złodziejom POlitycznym ukraść takim ludziom nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
Pamiętasz,, że ten sam premier „były Ćpun” ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .
Kim jest ten Komorowski który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazał na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.
.. Kim On jest: -szefem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?
Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak On przeklinają z nienawiścią!
Mówią -no dobrze ale skąd wziąć na to wszystko pieniądze?
A przez Kogo to budowane zakłady wyprzedawał Tusk jak rodowe srebra i co zrobił z tą kasą?
Dlaczego Ich POlityczny kolega Buzek który po 1997r rozdał 300000 górnikom – często pijakom (patrz portal "Dwa Grosze" tytuł -Uradowany Górnik) tzw 5 letnie urlopy górnicze-- ze wszelkimi przywilejami :(barbórka ,14stka ,socjal,węgiel,wczasy ,dniówki obliczane jak dołowe) i zaliczany do pracy dołowej a po nich emerytury górnicze nigdy przecież nie wypracowane - dlaczego Buzek nie jest zgłoszony do TS?.
Nie zagonił nawet podczas tego urlopu tych ludzi do zamiatania chodników tylko pierdzieli w domu w fotel .- jeszcze przedawnienie tego przestępstwa niegospodarności nie przeminęło.!!!
(Sośnierz -były dyrektor Śląskiej Kasy Chorych był sądzony za dużo mniejszą niegospodarność ( nieumieszczenie reklamy na kartach/dyskietkach zdrowia)!.
Rezydent Komorowski ogłosił kilka dni temu ,że po 37 latach pracy naród otrzyma 20%swojej ostatniej płacy jako emeryturę ,czym chciał usprawiedliwić swoja zgodę na POdwyższenie wieku emerytalnego. Czyt Google: „ Raport prezydenta obnaża wady reformy emerytalnej”--- Zapomniał tylko o tym ,że słuchają Go miliony młodych którzy po takiej informacji powiedzą: _ "to po kiego Nam w tym kraju uczciwie i legalnie pracować skoro Oni Nas okradną-wyjeżdżamy!! " Strzelił tym samym sobie ten gajowy przed wyborami w kolano a nam Polakom zafundował kolejną niewiarę w cokolwiek z władzy za co Komor już powinien być sądzony ( Kto sieje panikę-- KK) --więc młodzi pytają się :--po co płacić składki?.- i nie płacą ,wolą robotę na czarno i zapamietają tą lekcje od Ojców i od Komorowskiego bez względu na to Kto będzie rządził ,że wszystko mozna ukraść i SN na to pozwolił.
Niech Pan pamieta że ludzie twierdzą ,”gdybym miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć” - Ja wiem jedno-- jaki Prezydent taki zamach w Toruniu – a za „dupka „ nawet na stanowisku Prezydenta nikt sobie nie będzie życia marnował gdyż jako ludzie wierzący w Boga ufamy ,ze kiedyś temu głupcowi będziemy mogli opowiedzieć naszą krzywdę i zażądać Jego skórki.
Dona(2015-05-26 09:09) Zgłoś naruszenie 00
Wierzę w to że Pan Andrzej Duda dotrzyma słowo i pierwszej kolejności wprowadzi nowe przepisy dot przejścia na Emerytury wg stażu pracy tj.Kobieta 35 lat pracy w tym okresy składkowe i nie składkowe oraz M-40 lat pracy, zaznaczam,że głęboko wierze,że ta Ustawa która obiązywała do końca 1997 roku,że Nowy Prezydent wprowadzi w zycie w pierwszej kolejności, jestem zmęczona , zestresowana i na dodoatek chorowita,chcę odpocząć,Zaznaczam że takie przejścia na Emrytury bez względu na wiek, powinni przejść osoby na własną prośbę,kto chcę pracować dłużej i ma siły i zdrowia niech pracuję, pracodawca nie może zmusić pracownika do przejścia na Em,eryturę, jesli posiada takie uprawnienia.
Odpowiedzan(2015-05-26 09:02) Zgłoś naruszenie 00
DO1. po co ma czekać emeryt na obniżenie wieku.? ma już emeryturę.gdyby już udało śię choć cos zrobić z obniżeniem wieku choć za rok to i tak ze dwa roczniki pracować będą dłużej.zawsze skrzywdzą kogoś.To co Tusk pozmieniał w emeryturach przywrócić będzie niełatwo.
Odpowiedz