statystyki

Zielony zwrot Waszyngtonu, ale czy na pewno

autor: Marceli Sommer12.11.2020, 07:43; Aktualizacja: 12.11.2020, 07:43
Pierwsze sygnały z otoczenia prezydenta elekta wskazują na to, że zamierza traktować klimat priorytetowo. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że będzie to odzwierciedlone w nominacjach kadrowych.

Pierwsze sygnały z otoczenia prezydenta elekta wskazują na to, że zamierza traktować klimat priorytetowo. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że będzie to odzwierciedlone w nominacjach kadrowych.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: DIVYAKANT SOLANKI

Joemu Bidenowi i jego administracji może być łatwiej forsować ambitną politykę klimatyczną za granicą niż w samych Stanach Zjednoczonych.

Demokrata już na drugi dzień po wyborach i po oficjalnym wyjściu USA z procesu paryskiego obiecał szybki powrót do stolika negocjacji klimatycznych. Inicjatywę w tym kierunku ma podjąć w pierwszym dniu swojego urzędowania. Joe Biden uczynił z ambitnej polityki klimatycznej jeden z głównych znaków rozpoznawczych w swojej rywalizacji z Donaldem Trumpem. W kampanii wyborczej obiecał m.in. neutralną klimatycznie energetykę do 2035 r. (wszystkie sektory mają stać się bezemisyjne, podobnie jak w UE, w 2050 r.) i wart 1,7 bln dol. program zielonych inwestycji. Sprawy klimatyczne były też jednym z głównych tematów pierwszych rozmów prezydenta elekta ze światowymi liderami.

Według klimatologa i aktywisty z inicjatywy Climate Action Tracker Niklasa Hohnego realizacja programu Bidena mogłaby przyczynić się do ograniczenia ocieplenia temperatur w skali globalnej o 0,1 st. C w perspektywie stulecia. Wraz z niedawnymi deklaracjami Chin dawałoby to szansę na wyraźne zbliżenie się do celów nakreślonych w porozumieniu klimatycznym z Paryża. Decyzje podjęte tylko przez dwóch największych emitentów oznaczać mogłyby utrzymanie ocieplenia na poziomie niespełna 2,5 st. C.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie